Daně ničí lidi

Peníze, které se lidem vyplácejí na mzdách, se postupně sice zvyšují, ale stejně tak se zvyšují i různé ceny a poplatky, a také daně. Je pravdou, že většině z nás připadá, že platy rostou pomaleji, než rostou ceny výrobků. V poslední době vzrostly i daně, které jsou pro mnohé lidi zničující. Zvýšením daní se totiž zvyšují už tak vysoké ceny jídla, oblečení, ale i domácností, elektřiny, plynu a dalších věcí. Rozhodně jsou tyto vyšší daně znát i na cenách pohonných hmot, benzínu i nafty.

Při každé výplatě, na každé výplatní pásce, si každý může prohlédnout svou hrubou mzdu a mzdu po srážkách a odvodech daní. Mnozí lidé pak dostávají o tisíce korun menší výplatu, než by měli bez daní. Je jasné, že nějaká část se z výplaty musí odvést na daně, ale mnozí si říkají, že jsou ty částky likvidační. Po odečtení daní totiž z výplat ubyde spousta peněz, které by každý dovedl využít lépe.

Jisté výhody i u odvodu daní jsou, různé odpočty na děti i na osobu, ale pořád je to málo. Samozřejmě se daně platí i například z převodu nemovitosti, z převodu auta, ale jsou zde i silniční daně, darovací daně nebo dědické daně. Mnozí z nás některé daně ani nechápou, proč musí být a proč tak vysoké. Silniční daně zase znepříjemňují život podnikatelům, kteří rozvážejí zboží nebo balíky, protože kvůli silniční dani musí zvyšovat i svoje nabízené služby. Kvůli tomu potom často zdražují nejen balíkové přepravy, ale i přepravy palet, jídla, oblečení nebo spotřebního zboží. Vyšší daně se vždy promítnou i do zvýšení cen za jakékoli zboží. A tak, i když si často říkáme, že se nás některé daně netýkají, opak je pravdou.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *