Volby do poslanecké sněmovny v roce 2014

Pokud nenastane zásah vyšší moci, příští volby do poslanecké sněmovny se uskuteční v roce 2014. Tak proč by jsme se jimi měli zabývat už dnes? No, nesmějte se, ono to uteče! A lepší je se pomalu, ale jistě rozhodovat v průběhu celého čtyřletého volebního období, než pak za minutu dvanáct pod návalem populistických gest, které se před volbami množí dělením. Důležitá jsou především vize budoucnosti, jejichž odlišné verze nám předkládají jednotlivé politické strany. O vize jednotlivých politických stran by jsme se měli zajímat nepřetržitě od začátku volebního období až do jeho konce. Představitelé některých politických stran totiž rády říkají něco jiného, než co ve skutečnosti dělají.

A to co by mělo naše občany zajímat především jsou dluhy. Ty v současné době řeší celý svět, ale na nás záleží, jestli budeme patřit k těm, kteří se ze svých dluhů vymaní. Některé země přidávají do oběhu čím dál tím víc peněz, dluhy splácejí pomocí dalších dluhů, jen aby si nemuseli utáhnout opasky. Ale to je cesta do pekel. Naopak současná vládnoucí koalice se snaží šetřit, kde se dá. V zahraničí za to pan premiér Nečas a ministr financí Kalousek sklízejí pochvaly, doma hromy a blesky. Jestli se ovšem nechceme dostat do problémů jako má Řecko, Španělsko a další země, pak si budeme muset utáhnout opasek ještě o nějakou tu dirku navíc.

Mnoho lidí však oponuje, že by rádi šetřili, ale nemají kde, protože nemají ani práci. A to je další bod volebního programu strany ODS. Po nástupu ODS a prosazení reforem se dlouhodobá nezaměstnanost začala snižovat. Pak do příznivého vývoje zasáhla světová hospodářská krize, která v roce 2009 způsobila pokles české ekonomiky o -4,7 %. I přesto se ODS daří držet míru dlouhodobé nezaměstnanosti hluboce pod úrovní levicových vlád.

ODS se chce zasadit o adresnější sociální dávky. Sociální služby chce zefektivnit a zúspornit tím, že kraje by měly za úkol vytvářet plány sociálních služeb, které budou odpovídat skutečné spotřebě.

Euro a Evropská unie je otázka sama pro sebe. ODS sice uznává a podporuje EU, ale pouze na bázi volného pohybu osob, zboží, služeb a kapitálu. Naopak odmítá federalizaci EU, která bude odebírat další národní kompetence. Co se týká přijmutí eura, pak má ODS pro své občany dobrou zprávu – ODS bude požadovat, aby o přijeti či nepřijetí eura rozhodli sami občané v referendu.

 

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *