Jak splatit ekologický dluh přírodě?

S rozvojem techniky a elektroniky se naopak stále více lidí obrací zpět k přírodě. Mnozí začínají jezdit na výlety k rybníkům, chodí po loukách, kochají se v lese a všelijak kempují či stanují. Nejen neobyčejnou vůní lesa, ale i tím, že zde kromě zvěře, jako jsou srnky nebo zajíci, mohou najít i různé ovoce.

Lesní ovoce je velice chutné a není ničím nastříkáno, ani chemickým ani jiným postřikem. InternetovýPoradce však upozorňuje: je nutné, abychom toto ovoce před tím, než ho budeme jíst, přesto pořádně umyli, v případě, že přišlo do styku s lesní zvěří. Nejen ovoce, ale i různé bylinky nebo listy, z kterých se dají uvařit čaje s blahodárnými účinky, to vše lze najít v lese. Především děti, ale i mnohé dospělé, baví hledat mraveniště. Pokud najdete mraveniště, které je vysoké přes jeden metr, tak je to úžasný moment, kdy můžete pozorovat, jak mravenci běhají sem a tam a jak pracují a žijí. Neuvěřitelná podívaná pro děti i pro dospělé.

Bohužel s rostoucím počtem lidí, kteří do lesa chodí, se začal zvyšovat i nepořádek, kteří zde lidé zanechají. Různě poházené obaly jak papírové, tak igelitové, od různých svačin. Nepočítaně nedopalků a lahví od pití. I když by se v lese kouřit nemělo, vášniví kuřáci toto moc nedodržují. Příroda, i les, jsou neustále sužovány i přírodními katastrofami.

Kromě toho, že se do lesa, k rybníkům a na louky snažíme jezdit nebo chodit za zábavou a oddechem, měly bychom se snažit veškeré svoje odpady, které vzniknou díky jedení a pití a dalších činností, posbírat a z přírody odvést. Měly bychom pomoci sázet stromky nebo kytky, a nešlapat po záhonech. Pokud by každý člověk sebral cestou veškerý nepořádek, který do přírody nepatří, nabyly by žádné černé skládky.

Lidé by si měli uvědomit, že je lepší pro nás a hlavně pro naše děti odvézt jakoukoli nepotřebnou věc na skládku nebo do sběrny, a ne jet je vyhodit do přírody a nepůjčovat si přírodu našich dětí. V zimě bychom se měli alespoň jednou projít do lesa a dát krmení pro zvířata nebo ho odevzdat myslivcům. Vždyť právě přírodu pro svůj život nutně potřebujeme.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *