Bouře, která vám vyrazí dech
Co je bouře?
Když se přižene bouřka, je to jako by se nebe nad námi rozzlobilo. Divoké poryvy větru se prohánějí krajinou a z těžkých mraků se na zem valí proudy deště, někdy i kroupy nebo sníh. Celá ta divočina vzniká tam nahoře, kde se potkává teplý vzduch se studeným a oba spolu začnou zápasit. Z tohoto souboje se pak rodí mohutné bouřkové mraky, kterým meteorologové říkají kumulonimby. Nebe se při bouřce umí pořádně předvést - blesky křižují oblohu jako světelná show, hromy burácí a občas se objeví i to nejdivočejší, co známe - tornádo. Každá bouřka je jiná, některá jen pohrozí, jiná ukáže svou plnou sílu, a proto je meteorologové bedlivě sledují a měří jejich zuřivost.
Typy bouří
Bouřky jsou fascinující přírodní divadlo, každá je svým způsobem jedinečná. Když se podíváme na oblohu, můžeme vidět různé druhy těchto nebeských představení. Nejčastěji potkáváme běžné bouřky z tepla, které vznikají, když se teplý vzduch prudce žene vzhůru. Některé jsou jen malé a rychle odejdou, jiné se spojí do větších skupin a řádí déle. Pak jsou tu skutečné bouřkové bestie - supercely. Ty jsou sice vzácné, ale když už přijdou, umí pořádně zatočit se vším, co jim stojí v cestě. Dokážou vytvořit tornádo, sypat kroupy jako tenisáky a jejich vítr bere střechy. No a pak máme bouřky, které se tvoří tam, kde se potkává studený vzduch s teplým. Ty sice většinou nejsou tak divoké jako supercely, ale umí pěkně zalít zahrádku a prohnat větve stromů.
Vznik a vývoj bouří
Když se nad námi stahují mračna a první blesky protnou oblohu, jsme svědky jednoho z nejpůsobivějších přírodních divadel. Bouřka přichází jako tichý host, který se však brzy promění v burácející spektákl. Všechno to začíná nenápadně - teplý vzduch se líně zvedá od země, jako by ho něco táhlo vzhůru do chladnějších výšin. Jak stoupá výš a výš, jeho teplo se pomalu vytrácí a vodní pára v něm se mění v mohutná bouřková mračna. V jejich nitru to vře jako v kotli - ledové krystalky se srážejí s vodními kapkami v divokém tanci, který připomíná válečné bubnování. Napětí v mracích roste každou vteřinou, až najednou - prásk! Blesk protne oblohu jako světelný meč a vzduch v jeho dráze se rozduní ohlušujícím hromem. Je to jako kdyby sama příroda tloukla do obřího bubnu. Bouřka je jako divoká symfonie, kde každý blesk a každé zahřmění hraje svou nezaměnitelnou roli v tomto velkolepém představení, které lidstvo fascinuje od nepaměti.
Nebezpečí spojená s bouřemi
Letní bouře jsou jako divoká šelma - krásná, ale nebezpečná. Když se nebe rozzáří blesky, člověk nikdy neví, kam udeří. Každou sezónu způsobí spoušť - od ohně v lesích až po tragické nehody. S bouřkou přichází i prudký liják, který dokáže během chvilky proměnit poklidné potůčky v dravé řeky, valící se ulicemi a zatápějící vše, co jim stojí v cestě. A ten vichr! Jako rozzuřený obr vytrhává stromy i s kořeny, trhá plechy ze střech a přetrhává dráty elektrického vedení jako nitky. Když meteorologové varují před bouřkou, není radno to brát na lehkou váhu - nejbezpečnější je schovat se v domě a přečkat její řádění v suchu a teple.
Předpověď a varování
Bouřky a vichřice jsou v poslední době čím dál nebezpečnější, proto je životně důležité vědět o nich co nejdříve. Naši meteorologové mají k dispozici špičkové vybavení - od radarů přes družice až po nejmodernější počítače, které jim pomáhají bouře včas odhalit a sledovat jejich pohyb. Když se blíží silná bouře nebo krupobití, dostaneme varování s předstihem, abychom se mohli připravit a ochránit. Je proto zásadní sledovat předpověď počasí a poslouchat doporučení místních úřadů. Bouřka dokáže napáchat obrovské škody během pár minut, a proto nesmíme brát varování na lehkou váhu - může jít doslova o život.
Vlastnost | Bouře | Silný vítr |
---|---|---|
Rychlost větru (km/h) | 89-117 | 50-61 |
Možné škody | Vyvracení stromů, poškození budov | Lámaní větví, menší škody na majetku |
Jak se chránit před bouřkou
Každý to zná - obloha potemní, vzduch zhoustne a první dunivé tóny hromu se nesou krajinou. To je jasný signál, že se blíží pořádná bouřka. Je to sice úchvatná podívaná, ale rozhodně nic, s čím by bylo radno si zahrávat. Jeden zásah blesku a může být zle - od požárů až po ty nejhorší následky. Proto není radno brát bouřku na lehkou váhu.
Jakmile se první blesky rozsvítí na obzoru, honem do bezpečí! Ideální je schovat se doma nebo aspoň v autě. Když vás bouřka překvapí někde v terénu, hlavně pryč od vysokých míst a vody. A proboha, necpěte se pod stromy - ty jsou pro blesky jako magnet. Venku v otevřeném prostoru? Udělejte se co nejmenší. Prostě si dřepněte, nohy k sobě a hlavu mezi kolena. Všechno kovové - deštníky, hůlky, kovové rámy batohů - to všechno pryč od sebe. Mohlo by to přitáhnout blesk jako svíčka můru.
Pak už jen vydržet, dokud bouřka nepřejde dál. Ale pozor - i když už neprší, blesky můžou uhodit klidně několik kilometrů od bouřky. Takže opatrně, dokud se počasí úplně neuklidní.
Zajímavosti o bouřích
Když se obloha zatáhne a přižene se bouřka, je to jako kdyby se příroda rozhodla uspořádat velkolepou show. Představte si, že uvnitř jediného blesku se teplota vyšplhá na neuvěřitelných 30 000 stupňů - to je dokonce pětkrát víc než na rozpáleném povrchu našeho Slunce! A ten rachot, co následuje? To není jen tak ledajaký zvuk. Vzduch v dráze blesku se prudce rozpíná, a proto slyšíme to mocné dunění, které známe jako hrom. Vždycky nejdřív vidíme záblesk a až potom k nám dorazí zvuk, protože světlo je prostě mnohem rychlejší běžec. A víte, co je super? Tyhle nebeské ohňostroje nejsou jen naše specialita. I na Jupiteru nebo Saturnu řádí bouřky, a to v daleko větším měřítku než u nás. Tam by si člověk teprve užil pořádnou světelnou show!
Publikováno: 26. 02. 2025
Kategorie: příroda