Kouzelný ružový měsíc rozzáří noční oblohu!
Ružový měsíc: Co to je?
Termín "růžový měsíc" může být zavádějící, protože nenaznačuje, že by Měsíc skutečně zrůžověl. Jde o tradiční pojmenování úplňku, který nastává v dubnu. Tento název pochází od severoamerických indiánů, kteří ho spojovali s kvetením růžových plamenek šídlovitých, jež jsou charakteristické pro toto období. Růžový měsíc je astronomický jev stejně jako každý jiný úplněk, kdy se Slunce, Země a Měsíc ocitnou v jedné přímce. Během úplňku je Měsíc na obloze nejjasnější a můžeme ho pozorovat po celou noc. I když růžový měsíc není doslova růžový, jeho krása a symbolika jara z něj činí fascinující podívanou.
Kdy a kde ho pozorovat?
Růžový měsíc, přestože název svádí k očekávání barevné podívané, ve skutečnosti není růžový. Jedná se o tradiční pojmenování dubnového úplňku, které pochází od severoamerických indiánů. Ti ho pojmenovali podle barvy květů plamenky šídlovité, která v dubnu rozkvétá. Kdy a kde ho tedy pozorovat? Dubnový úplněk, a tedy i růžový měsíc, nastává každý rok v jiný den, obvykle však spadá do období mezi 6. a 5. květnem. V roce 2023 se můžeme na růžový měsíc těšit 6. dubna. Pro nejlepší zážitek z pozorování si najděte místo s minimálním světelným znečištěním, ideálně mimo město. Růžový měsíc bude viditelný pouhým okem, a pokud budete mít štěstí na jasnou oblohu, naskytne se vám fascinující podívaná.
Původ jména a tradice
Dubnový úplněk, známý také jako růžový měsíc, má své jméno odvozené nikoli od barvy samotného měsíce, ale od barvy kvetoucích rostlin, konkrétně růžového plaménku šídlovitého, který je v Severní Americe běžný a kvete právě v dubnu. Tento název pochází od indiánských kmenů, které si všímaly spojitosti mezi přírodními jevy a svými životy. Je důležité si uvědomit, že růžový měsíc není ve skutečnosti růžový. Barva měsíce se při úplňku nemění, i když se nám může zdát, že má různé odstíny v závislosti na atmosférických podmínkách. Růžový měsíc je tedy spíše poetickým označením, které odkazuje na probouzející se jarní přírodu a s ní spojenou symboliku nového začátku a naděje.
Vliv na přírodu a lidi
Růžový měsíc, ačkoliv zní romanticky, ve skutečnosti nemá s růžovou barvou nic společného. Jedná se o astronomický jev, konkrétně o úplněk, který nastává v dubnu. Jeho název pochází od severoamerických indiánů, kteří ho pojmenovali podle barvy květů plaménky šídlovité, jež v dubnu rozkvétají. Růžový měsíc nemá na přírodu a lidi žádný specifický vliv, kromě běžného vlivu Měsíce, který je známý již od pradávna. Měsíc ovlivňuje příliv a odliv a jeho cykly jsou spjaty s reprodukčními cykly některých živočichů. Někteří lidé věří, že úplněk ovlivňuje jejich psychiku a spánek, avšak vědecké důkazy pro tato tvrzení chybí.
Vlastnost | Růžový měsíc | Běžný úplněk |
---|---|---|
Barva | Načervenalá, oranžová (v závislosti na atmosférických podmínkách) | Bělavě žlutá |
Velikost na obloze | Může se zdát mírně větší (v závislosti na pozici na obloze) | Standardní |
Zajímavosti a mýty
Dubnový úplněk, známý také jako růžový měsíc, v nás evokuje představy o noční obloze zalité růžovou barvou. Ve skutečnosti však Měsíc v dubnu nezrůžoví. Tento název pochází od severoamerických indiánů, kteří ho pojmenovali podle barvy květů floxu šídlovitého, jež v dubnu rozkvétají. Růžový měsíc je astronomický jev stejně jako každý jiný úplněk, kdy se Slunce, Země a Měsíc nacházejí v jedné přímce. Kolem růžového měsíce, stejně jako kolem jiných úplňků, panuje řada mýtů. Někteří lidé věří, že úplněk ovlivňuje jejich chování, spánek nebo zdraví. Vědecké studie však tyto domněnky nepotvrzují. Ať už růžové zbarvení Měsíce očekáváte, nebo ne, dubnový úplněk je skvělou příležitostí k pozorování noční oblohy.
Fotografování ružového měsíce
Dubnový úplněk, známý také jako „růžový měsíc“, je fascinující astronomický jev, který každoročně přitahuje pozornost milovníků noční oblohy. Ačkoliv název evokuje představu Měsíce zalitého do růžové barvy, realita je trochu jiná. Název „růžový měsíc“ pochází od indiánských kmenů, které ho pojmenovaly podle barvy květů plamenky šídlovité, rostliny kvetoucí na jaře v Severní Americe. Při pozorování pouhým okem se nám růžový měsíc jeví spíše dožluta nebo oranžova, a to v závislosti na atmosférických podmínkách. Fotografování růžového měsíce však může odhalit jeho jemné odstíny a vytvořit tak úchvatné snímky. Pro dosažení nejlepších výsledků je vhodné fotografovat za jasného počasí, s použitím stativu a dálkové spouště. Experimentujte s nastavením expozice a clony, abyste zachytili detaily měsíčního povrchu i jemné barevné nuance.
Růžový měsíc, to není jen astronomický jev, to je pohlazení duše vesmírem.
Anežka Nováková
Další astronomické události
Růžový měsíc, ačkoliv evokuje představu Měsíce zářícího v pastelových barvách, ve skutečnosti růžový není. Jedná se o staré pojmenování úplňku, který připadá na duben a je odvozen od barvy květů floxu šídlovitého, rostliny kvetoucí na jaře v Severní Americe. Růžový měsíc je však jen jedním z mnoha zajímavých astronomických jevů, které můžeme v průběhu roku pozorovat. Mezi další patří například meteorické roje, zatmění Slunce a Měsíce nebo konjunkce planet. Meteorické roje vznikají, když Země prochází proudem prachových částic, které ve své dráze zanechala kometa. Tyto částice pak vstupují do zemské atmosféry a shoří, čímž na obloze vytváří efekt "padajících hvězd". Zatmění Slunce nastává, když se Měsíc dostane mezi Zemi a Slunce a zakryje sluneční disk. Zatmění Měsíce pak pozorujeme v případě, kdy se Země nachází mezi Sluncem a Měsícem a Měsíc se tak skryje v zemském stínu. Konjunkce planet je úkaz, při kterém se na obloze zdánlivě přiblíží dvě a více planet.
Publikováno: 16. 01. 2025
Kategorie: příroda