Řeky ČR: Přírodní poklady, které tě nadchnou

Řeky Čr

Česká republika je země s bohatou říční sítí a žádný návštěvník by neměl opustit tuto zemi bez prozkoumání nejvýznamnějších řek, které ji protínají. Mezi tyto řeky patří mnoho slavných toků, jako například Vltava, Labe, Morava a Sázava. Každá z těchto řek má své unikátní charakteristiky a nabízí návštěvníkům jiný pohled na okolní krajinu. Zajímavé je, že některé z nich mají také historický význam, což dodává jejich průzkumu ještě víc kouzla. Proto se pojďme společně podívat na seznam nejznámějších řek České republiky a objevit krásy těchto úchvatných přirozených divů.

Význam řek v České republice

Řeky hrají významnou roli jak v přírodě, tak i v lidském životě. V České republice je jich mnoho a jejich význam je nepopiratelný. Řeky zásobují obce a města pitnou vodou, slouží k zavlažování polí a ovlivňují i stavbařský průmysl. Kromě toho se staly důležitým faktorem pro rozvoj turistického ruchu, jelikož četné řeky nabízejí krásné scenérie na březích a dopravním prostředkem pro plavby. Nezapomenutelným fenoménem jsou také řečiště s rapidy pro různé druhy vodáckých sportů. Mezi nejvýznamnější řeky České republiky patří například Vltava, Labe nebo Morava. Tyto řeky jsou spojeny s historií i kulturou této země a nesmějí chybět na seznamu povinných navštívitelek našeho krásného kraje.

Nejdelší řeka v České republice

V České republice se nachází mnoho řek, ale jednou z nejvýznamnějších a nejdelších je řeka Vltava. Tato řeka má délku 430 kilometrů a protéká celou zemi od svého pramene na Šumavě až po ústí do Labe v Mělníku. Je oblíbeným místem pro plavbu lodí, kajaků i vodáků a její historické okolí inspirovalo mnoho umělců, básníků i spisovatelů. Vedle toho Vltava slouží také jako důležitý zdroj pitné vody pro mnoho oblastí v České republice.

Labe

Labe (německy Elbe) je nejdelší řeka, která protéká územím České republiky. Celková délka řeky činí 1091 kilometrů, z toho téměř polovina (485 km) teče právě přes naši zemi. Labe pramení v Krkonoších a následně protéká celým severozápadem Čech směrem k Labským pískovcům. Na své cestě dál pokračuje přes Ústí nad Labem, Terezín a Kolín, kde se stéká s dalšími řekami. Poté pokračuje již mimo území naší země a vlévá se do Severního moře u Hamburgu v Německu. Labe je pro Českou republiku velmi důležitou dopravní tepnou, protože po ní proudí lodní doprava spojující Prahu s Pardubicemi a Hradcem Králové.

Vltava

Vltava patří mezi nejznámější a nejdůležitější řeky v České republice. Pramení na Šumavě a protéká mnoha historickými městy, jako je například Český Krumlov, Praha či Mělník. Vltava má celkovou délku 430 km a ústí do Labe u města Mělník. Je také důležitou dopravní tepnou, po které plují lodě s turisty i nákladem. Vltava je také inspirovala k tvorbě mnoha uměleckých děl, jako třeba Smetanovy symfonické básně "Má vlast".

Morava

Morava je druhou nejdelší řekou v České republice. Pramení na území Moravskoslezských Beskyd a protéká celou Moravou, přičemž se po cestě setkává s mnoha dalšími menšími řekami, jako je Bečva nebo Luhačovice. Na dolním toku tvoří hranici mezi Českem a Slovenskem a vlévá se do Dunaje. Morava je významná pro svůj hydroenergetický potenciál, ale také pro turistiku a rybaření.

Odra

Odra je jednou z největších řek v České republice. Pramení v Polsku a má celkovou délku téměř 900 kilometrů, z toho přibližně 210 kilometrů protéká českým územím. Odra se vlévá do Baltského moře na severu Polska. Na českém území prochází několika kraji, jako jsou Moravskoslezský kraj, Olomoucký kraj nebo Pardubický kraj.

Prostřednictvím Odry jsou spojeny velké evropské řeky Dunaj a Labe, což má obrovský dopad na hospodářství a průmysl České republiky. Odra je také důležitou dopravní tepnou pro přepravu nákladu po vodě a slouží jako zdroj pitné vody pro mnoho obyvatel kraje.

V posledním století byla Odra silně regulována, což mělo za následek zlepšení splavnosti řeky a boj s povodněmi. Nicméně tento proces může vést k ochuzení přirozených ekosystémů a snižování biodiverzity. Proto se v poslední době prosazuje snaha o obnovu přirozených toků Odry a podpora ochrany životního prostředí.

Lužnice

Lužnice je jednou z významných řek protékajících českým územím. Tato řeka pramení na jižním svahu Královské hory nedaleko vesnice Květnovice v Jihočeském kraji a protéká celkem 160 kilometrů až do vtokového území Vltavy u Bechyně. Lužnice se může pyšnit bohatstvím fauny i flóry, například se zde živoří vzácné druhy ryb jako štika obecná, pstruh obecný nebo plotice obecná. Díky svému klidnému toku se také stala oblíbenou lokalitou pro vodáky i turisty, kteří mohou obdivovat národní přírodní památky jako jsou Třeboňsko nebo Novohradské hory.

Berounka

Berounka je jednou z nejkrásnějších řek v České republice. Především v oblasti mezi Karlštejnem a Zbečnem nabízí nádherné scenérie plné malebných údolí a mnoha historických památek, jako je třeba hrad Karlštejn. Berounka protéká také městem Berounem a dál pokračuje na západ směrem k Plzni. V této oblasti se řeka stává oblíbeným cílem turistů, kteří sem přijíždějí kvůli krásné krajině a možnosti podniknout vodní sporty či projížďky na lodičkách. Celková délka řeky Berounky dosahuje více než 139 kilometrů, což ji řadí mezi středně velké české řeky.

Otava

Otava je jednou z významných řek v České republice a protéká jihozápadní částí země. Délka řeky je 112 kilometrů, a pramení na Šumavě nedaleko hranic s Německem. Na své cestě k ústí do Vltavy překonává několik malebných údolí a soutěsek, které jsou oblíbenými turistickými cíli turistů. Otava je také významná rybářská řeka, díky které jsou mnohé její úseky chráněny jako památky přírody.

Sázava

Sázava je 211 kilometrů dlouhá řeka, která protéká středními Čechami a vytváří důležitý přítok řeky Vltavy. Její pramen se nachází v podhůří Žďárských vrchů a následně teče přes krásné krajiny Křemešnicka a Posázaví. Sázava je oblíbeným místem pro koupání, rybaření i vodácké aktivity. Podél břehů této české řeky se nachází mnoho historických památek, jako například zámek Konopiště nebo klášter Na Sázavě. Navíc ročně probíhají různé kulturní akce, jako například slavnosti svatého Prokopa v Sedlčanech či festival Pocta Bobovi Dylanovi v Týnci nad Sázavou.

Dyje

Dyje je jednou z nejdelších a nejvýznamnějších řek v České republice. Její celková délka činí 303 kilometrů, přičemž protéká Moravským krasem, Podyjím a Lednicko - Valtickým areálem. Dyje také tvoří část hranice mezi Českou republikou a Rakouskem. Řeka je oblíbeným cílem turistů a vodáků, kteří si vychutnávají krásné scenérie podél toku i náročné úseky vhodné pro adrenalinové sporty. Velkou pozornost si zaslouží unikátní Podyjí, které je chráněno jako národní park a nabízí návštěvníkům malebnou krajinu s mnoha zajímavými skalními útvary a lesnatými kopcemi.

Jihlava

Jihlava je řeka, která pramení v Jihlavských vrších nedaleko města Havlíčkův Brod na Vysočině. Pokračuje směrem na jihozápad a protéká krajem Vysočina, kde se vlévá do řeky Dyje. Délka Jihlavy je 136 kilometrů a povodí má rozlohu přibližně 1 803 km². Na svém toku protéká mnoha zajímavými místy, jako například hornickým městem Jihlavou, historickým městem Telčí nebo zámky v Třešti a v Náměšti nad Oslavou. Jihlava je také oblíbenou destinací pro kajakáře či rybáře.

Ohře

Řeka Ohře je jednou z nejdelších řek v České republice, táhnoucí se přes 280 kilometrů od hory Fichtelberg v Německu až do města Litoměřice. Podél řeky se nacházejí malebná historická města jako například Karlovy Vary, Loket či Klášterec nad Ohří. Ohře nabízí také krásnou přírodu s rozmanitým rostlinstvem a živočichy, což ji činí populárním místem pro rekreační aktivity jako kanoistika, rybaření či cykloturistiku. Řeka má také důležitou funkci pro hospodářský rozvoj v oblasti, zejména pro zemědělství a průmysl.

Orlice

Orlice je řeka protékající východní částí České republiky. Pramení v Králickém Sněžníku a po 112 kilometrech se vlévá do Labe u města Hradec Králové. Orlice protéká mnoha menšími městy a obcemi, jako jsou Žamberk, Letohrad nebo Choceň. V minulosti sehrála důležitou roli jako dopravní cesta pro plavení dřeva. Dnes je Orlice především využívána pro rybolov a turistiku, nabízí totiž nádhernou krajinu s údolím a soutěskami.

Svratka

Svratka je řeka v České republice, která pramení v Moravskoslezských Beskydech a protéká především kraji Vysočina a Jihomoravským. Svou délkou 164 km patří mezi jedny z nejdelších řek na Moravě. Svratka se vlévá do řeky Sázavy nedaleko města Havlíčkův Brod. Vzhledem k své poloze a vodnímu režimu má Svratka velký význam pro rybolov, rekreační aktivity i pro zásobování pitnou vodou několika měst a obcí v okolí. Na jejím toku se nachází také několik zajímavých historických památek, jako například hrad Pernštejn nebo zámek Nové Město na Moravě.

Bečva

Bečva je řeka, která pramení v Beskydech a protéká Moravskoslezským a Zlínským krajem. Její celková délka činí 73 kilometrů. Bečva prochází několika městy, jako jsou Vsetín, Valašské Meziříčí, Přerov a Lipník nad Bečvou. Řeka je významná pro turistický ruch v regionu díky svému malebnému údolí a krásné přírodě. V minulosti byla také důležitou dopravní cestou pro přepravu dřeva. Dnes slouží Bečva především k rekreaci a rybolovu.

Litava

Litava je 66 kilometrů dlouhá řeka, která pramení v Hostýnských vrších a protéká především Středočeským a Plzeňským krajem. Litava se vlévá do Berounky, asi jeden kilometr jižně od obce Karlštejn. Na svém toku protéká Litavským údolím a poblíž města Berouna tvoří malebné soutěsky s názvy Houpák, Kopyto a Morinka. Litava je velmi oblíbená mezi turisty, kteří si zde rádi užívají krásné přírody a neobvyklého skalnatého terénu.

Úhlava

Úhlava je řeka nacházející se v západních Čechách, která pramení na území Německa a protéká městy Kdyně, Tachov a Stříbro. Je dlouhá 80,5 km a patří mezi menší české řeky. Úhlava je také oblíbeným místem pro rybaření, zejména v oblasti nad přehradou Hracholusky. Vedle toho slouží řeka jako důležitý zdroj pitné vody pro místní obyvatele. V posledních letech se také stala populárním místem pro kanoistiku a rafting díky svým divokým peřejím.

Ohříčka

Mezi významné řeky České republiky patří i Ohře, která protéká západním a severozápadním Čechami. Její pramen se nachází na území Německa a po 316 kilometrech se vlévá do Labe. Oproti jiným řekám v Česku je charakteristická svým pomalým tokem a klidnou hladinou. Na březích Ohře se nachází několik zajímavých památek, jako například zámek Kynžvart nebo aquapark Aquaforum Františkovy Lázně. Rybáři jsou zase nadšeni bohatstvím ryb v této řece, kde se dají chytit například pstruzi nebo lososi.

Mže

V České republice se nachází mnoho významných řek, z nichž jednou z nejvýznamnějších je určitě řeka Vltava. Dalšími významnými řekami jsou například Labe, Ohře či Morava. Nicméně, jedna z méně známých řek na našem území je Mže. Tato řeka pramení na Plzeňsku a protéká celkem 76 km přes Plzeňsko a Karlovarsko, než se vlévá do Berounky. I když není tak proslulá jako některé další řeky v ČR, Mže má svůj význam pro místní obyvatelstvo a turisty, kteří si rádi užívají krásné scenérie podél jejího břehu při pěších i cyklistických výletech.

Berounka

Berounka patří mezi menší řeky v České republice, avšak svými krásnými scenériemi a historickou hodnotou stojí za pozornost. Pramení v Brdech nedaleko od Klínovce a teče západním směrem přes Plzeňský kraj, Středočeský kraj až do ústí do Vltavy u města Berouna. Na své cestě protéká malebnými krajinami, jako jsou Křivoklátsko nebo Karlovarsko. Berounka je rovněž významná pro turisty i vodáky, kteří si ji oblíbili pro její vhodnost na různé aktivity a sporty. Celková délka řeky činí 139 kilometrů a zaujme i historicky významnými památkami jako jsou hrad Karlštejn či zřícenina hradu Točník.

Úpa

Úpa je řeka protékající především Krkonošským národním parkem a její celková délka činí 70,9 km. Pramení v nadmořské výšce 1 390 m n. m. na jihozápadních svazích hory Liščí hora a vlévá se do Labe u Děčína. Úpa je charakteristická svými divokými údolími, kaskádami a peřejemi, které ji řadí mezi nejatraktivnější horské řeky v České republice pro kajakáře a raftingové nadšence. Na svém toku protíná také města Trutnov, Hostinné a Vrchlabí.

Krupa

Krupa je řeka, která se nachází v Moravskoslezském kraji. Pramení u obce Krupá na Javornické vrchovině a teče převážně směrem na západ k městu Hlučín, kde se vlévá do Odry. Na svém toku protéká okolo mnoha menších obcí a poskytuje významný zdroj pitné vody pro okolní regiony. Krupa je také populární mezi rybáři a nabízí bohatou faunu ryb, jako jsou pstruzi, kapři a štiky. Celková délka řeky Krupy činí 62 kilometrů a její povodí má rozlohu téměř 500 kilometrů čtverečních.

Blanice

Blanice je menší řeka v České republice, která pramení na svazích Šumavy a protéká jihozápadními Čechami. Její délka činí 39 km a ústí do Vltavy u města Strakonice. Blanice se stala známou především díky svému krásnému údolí, které tvoří žulové skalní útvary a rozmanitou flóru a faunu. Dnes je Blanice populárním místem pro turisty, kteří sem míří za aktivním odpočinkem jako je kanoistika nebo cykloturistika.

Otročínský potok

Otročínský potok je menší vodní tok, který pramení v okolí obce Otročín a protéká převážně územím Pardubického kraje. Potok je dlouhý zhruba 21 kilometrů a vlévá se do řeky Loučné nedaleko města Chrudim. Podél potoka se nachází několik malebných vesnic a měst, jako například Vrbatův Kostelec či Jeníkov. Otročínský potok je hodně oblíben u rybářů, ale také turistů, kteří si rádi prohlédnou krásné přírodní scenérie v okolí potoka.

Dyje

Dyje je jednou z nejdůležitějších řek v České republice. Pramení v Rakousku a teče dále přes jižní Moravu, kde se vlévá do Labe. Na své cestě Dyje protéká krásnými krajinami, jako jsou Lednicko-valtický areál nebo Podyjí národní park. Řeka je oblíbená pro své možnosti turistiky i vodního sportování. Navíc má i historický význam - Dyje byla důležitou dopravní cestou již ve středověku a vedla tudy také Zlatá stezka.

Otava

Otava je řeka v jihozápadních Čechách a je součástí povodí Vltavy. Její celková délka činí 112 km a protéká kraji Plzeňským, Jihočeským a přibližně poslední třetina jejího toku probíhá po území Národního parku Šumava. Na Otavě se nachází několik zajímavých lokalit, např. zámecký areál v Horažďovicích či skalní město Blanský les. Kromě toho je řeka hojně využívána k turistice, rybolovu i vodáckým aktivitám.

Sázava

Sázava je jednou z nejvýznamnějších řek v České republice. Pramení v Žďárských vrších a protéká celým Středočeským krajem, přičemž se vlévá do Vltavy u města Davle. Sázava je dlouhá 214 km a je považována za jeden z nejkrásnějších toků v ČR. Voda z této řeky je klíčovým zdrojem pro napájení vodních nádrží a elektráren. Kromě toho nabízí řeka Sázava mnoho možností pro turistické aktivity jako jsou kajakářské výlety, cykloturistika či pěší túry po okolní krajině.

Loučná

Loučná je malá řeka nacházející se na severozápadě České republiky, v Krkonošském národním parku. Pramení v nadmořské výšce 1176 metrů a po celkové délce 21,7 kilometrů se vlévá do Jizery. Pro svou čistotu a krásné okolí je oblíbeným místem turistů i rybářů. Podél řeky se nachází několik malebných vesniček a chatových osad, které nabízí klidnou atmosféru pro relaxaci na víkend. V Loučné lze najít také několik překrásných vodopádů, z nichž je nejznámější Panský vodopád s výškou 12 metrů.

Kamenice

Kamenice je menší řeka, která pramení u obce Kamenice v okrese Domažlice a vlévá se do řeky Mže nedaleko Plzně. Celková délka toku činí 39,5 kilometrů a převýšení mezi pramenem a ústím je 343 metrů. Na svém toku protéká Klatovskou pahorkatinou a nabízí krásné scenérie s okolní přírodou, které si můžete vychutnat například při pěší turistice na místních okružních trasách. Po cestě po Kamenici se také setkáte s historickými památkami, jako jsou třeba zbytky hradu Velhartice nebo několik zámku a tvrzí, které se nachází poblíž řeky.

Otava

Otava je jednou z nejvýznamnějších řek České republiky, dlouhá zhruba 112 kilometrů. Pramení v lesích Šumavy a protéká jihozápadním směrem přes pláně a údolí kolem měst Sušice, Horažďovice a Strakonice. Na svém toku napájí nádrže Nýrsko, Hracholusky a Orlík a nakonec se vlévá do Vltavy u města Písek. Otava je významným zdrojem pitné vody pro obyvatelstvo jižních Čech a také lákadlem pro turisty nabízejícím mnoho příležitostí ke sportovnímu rybolovu, kanoistice či plavbě na kajaku.

Doubrava

Doubrava je menší řeka protékající Kladenskem a Plzeňskem v západních Čechách. Její pramen se nachází nedaleko města Rakovníka a řeka dále pokračuje přes města Kralovice a Blovice, kde se vlévá do Berounky. Celková délka toku činí 47 km. Doubrava je proslulá svými pstruhy a především pak jejím krásným údolím, které láká turisty k procházkám v přírodě a k relaxaci na březích řeky.

Bílina

Bílina je řeka nacházející se v severozápadní části České republiky. Pramení na úpatí Krušných hor a po celkové délce 103 km se vlévá do Labe. Bílina protéká především krajinou s intenzivním zemědělstvím a průmyslem, avšak v blízkosti jejích břehů lze nalézt i několik přírodních rezervací, jako např. Babská hora nebo Panský les. Rybolov je také velice populárním koníčkem pro místní obyvatele i turisty navštěvující region.

Metuje

Metuje je řeka, která protéká východními Čechami. Její celková délka činí 173 km a její pramen se nachází nedaleko hory Králický Sněžník. Nejvýznamnější město na břehu Metuje je Náchod. Řeka se dá využít pro rybolov a také pro vodácké aktivity. Metuje se vlévá do Labe u města Jaroměř.

Jizera

Jizera je řeka nacházející se v severních Čechách. Svůj pramen má v Jizerských horách, odkud teče směrem na jih a následně se připojuje k řece Lužické Nise. Celková délka toku činí 164 kilometrů. Jizera je významná především pro svou přirozenou krásu a bohaté fauna i flóru, které jsou chráněny v rámci Chráněné krajinné oblasti Jizerské hory. Na březích Jizery lze také najít mnoho turistických atrakcí a památek, jako například zámek Lemberk nebo Muzeum sklářství ve Stráži pod Ralskem.

Smědá

Smědá je řeka nacházející se v severních Čechách. Pramení nedaleko hranic s Německem, u obce Smědá, a protéká krajinou Krušných hor. Její celková délka činí zhruba 60 km a její povodí zabírá území o rozloze více než 600 km². Smědá se vlévá do Labe u města Děčín, nedaleko hranic s Německem. Řeka je velmi oblíbeným turistickým cílem díky své malebné krajině, ale také díky možnosti vodního turismu a rybaření.

Významná přítoky

Vodní toky hrají v České republice klíčovou roli a jsou součástí našeho přírodního bohatství. Řeky jsou nejen krásné a turisty oblíbené, ale plní také důležité funkce jako například zajištění pitné vody pro obyvatele mnoha měst. Mezi nejznámější české řeky patří Vltava, Labe a Morava. Tyto řeky mají také své významné přítoky, které jim pomáhají rozšiřovat svůj průtok a posilují jejich ekosystém. Mezi nejvýznamnější přítoky řeky Vltavy patří Berounka, Sázava a Lužnice. Přítoky Labe zahrnují například Orlici, Jizeru nebo Chrudimku. A Moravská Dyje, Svratka nebo Oslava jsou důležitými přítoky řeky Moravy. Celkový seznam všech českých řek i s jejich nejdůležitějšími přítoky by mohl být užitečným zdrojem informací pro ochranu našeho vodního dědictví i pro turistické aktivity na vodách.

Celkově lze říci, že Česká republika je zemí s bohatými vodními zdroji a mnoha velkými řekami. Tyto řeky poskytují zásobování vodou, energií i příležitosti k rekreaci a turistice. Seznam všech řek v ČR není jen ukázkou geografické rozmanitosti, ale také kulturní historie této země. Každá z těchto řek má svůj specifický charakter a podobu, která se odráží ve společenském a hospodářském životě českých obcí na březích. Všechny tyto faktory nám připomínají, jak důležité jsou pro nás naše řeky a jak pečlivě bychom s nimi měli zacházet.

Publikováno: 18. 08. 2023

Kategorie: příroda

Autor: Tereza Hrabáková

Tagy: řeky čr | seznam řek v české republice