Tajemný zpěvák našich zahrad: Drozd zpěvný a jeho fascinující život

Drozd Zpěvný

Drozd zpěvný: Pěvec našich zahrad

Drozd zpěvný, latinsky Turdus philomelos, je pták, kterého si nemůžete nepovšimnout. Jeho melodický zpěv, od kterého je odvozeno i jeho jméno, zní z korun stromů od brzkého rána až do pozdního večera, a to zejména na jaře, kdy si samečci značí teritorium a lákají samičky. Tento pěvec je o něco menší než kos, dorůstá délky 20-23 cm a rozpětí jeho křídel dosahuje 33-36 cm. Jeho zbarvení je nenápadné, svrchu hnědé a zespodu světlejší s tmavými skvrnami.

Drozd zpěvný je rozšířený v celé Evropě a Asii. U nás se s ním můžeme setkat v lesích, parcích i zahradách. Je to pták stěhovavý, na zimu odlétá do jižní Evropy a severní Afriky. Na jaře se k nám vrací obvykle v březnu a dubnu.

Potravu drozda zpěvného tvoří hmyz, pavouci, červi a další bezobratlí, které sbírá na zemi. Na podzim se živí také bobulemi a ovocem.

Hnízdo si drozd staví na stromech nebo keřích, většinou ve výšce 1,5-5 metrů nad zemí. Samička snáší 4-5 vajec, na kterých sedí zhruba dva týdny. Mláďata pak krmí oba rodiče a z hnízda vylétají po dalších dvou týdnech.

Drozd zpěvný patří mezi ohrožené druhy ptáků. Jeho populace v posledních letech klesá, a to zejména kvůli ztrátě přirozeného prostředí a používání pesticidů v zemědělství.

Vzhled a zpěv drozda

Drozd zpěvný je středně velký pták, o něco menší než kos černý. Dorůstá délky 20–23 cm a váží 50–107 gramů. Jeho zbarvení je poměrně nenápadné. Vrchní část těla je hnědá, spodní strana je světlejší s tmavými skvrnami na hrudi a bocích. Samice a samec se zbarvením neliší. Mladí ptáci jsou podobní dospělým, ale mají světlejší zbarvení a výraznější skvrnění. Nohy drozda zpěvného jsou růžovohnědé a zobák je žlutý s tmavší špičkou. Drozd zpěvný je známý svým krásným a melodickým zpěvem. Jeho zpěv je tvořen flétnovými tóny a trylky, které se střídají v různých variacích. Zpívají převážně samci, a to od února do července. Své melodie přednášejí z vrcholků stromů, střech nebo jiných vyvýšených míst. Zpěvem si samci vymezují teritorium a lákají samičky.

Potrava a způsob lovu

Drozd zpěvný, náš známý obyvatel parků a zahrad, je typickým všežravcem. Jeho jídelníček se mění v závislosti na ročním období a dostupnosti potravy. Na jaře a v létě, kdy potřebuje spoustu energie pro sebe i pro mláďata, se zaměřuje především na živočišnou stravu. Hmyz, pavouci, červi, slimáci – to jsou pochoutky, které sbírá na zemi, v trávě nebo v listí. Jeho silný zobák mu umožňuje rozbít i tvrdší schránky hmyzu.

Na podzim a v zimě, kdy je hmyzu poskrovnu, se drozd zpěvný přeorientuje na rostlinnou stravu. S chutí ozobává bobule, plody stromů a keřů, jako jsou například jeřabiny, hloh, šípky nebo plody břečťanu. Někdy ho můžeme pozorovat i na krmítku, kde si rád pochutná na slunečnicových semínkách, loji nebo jablkách.

Způsob lovu drozda zpěvného je poměrně jednoduchý, ale efektivní. Obvykle se pohybuje po zemi a důkladně prohledává půdu, listí a trávu. Jeho bystré oči mu pomáhají odhalit i dobře maskovanou kořist. Jakmile ji spatří, bleskurychle ji uloví svým silným zobákem.

Hnízdění a péče o mláďata

Drozd zpěvný, jeden z našich nejznámějších pěvců, si pro hnízdění vybírá rozmanitá místa. Nejčastěji ho najdeme v lesích, parcích a zahradách, kde si staví hnízdo zvětšinou na stromech a keřích. Není ale vybíravý a své hnízdo může umístit i na budovách, v živých plotech nebo dokonce na zemi. Samotné hnízdo je dílem samice, která ho splétá z větviček, trávy a kořínků do tvaru úhledné misky. Vnitřek pak vystele měkkým materiálem, jako je mech, peří nebo srst.

Hnízdní sezóna drozda zpěvného začíná obvykle v březnu a trvá až do srpna. Během této doby stihne pár drozdů vyvést až tři snůšky mláďat. Samice klade 3 až 5 vajec, na kterých sedí zhruba dva týdny. Samec se v tomto období stará o potravu a chrání hnízdo před predátory.

Po vylíhnutí jsou mláďata drozda zpěvného zcela závislá na rodičích, kteří je krmí hmyzem a jeho larvami. Mláďata se v hnízdě zdrží přibližně dva týdny, během kterých rychle rostou a sílí. I po opuštění hnízda se o ně rodiče ještě nějakou dobu starají a učí je samostatnosti.

Péče o mláďata je u drozda zpěvného příkladem tzv. K-strategie, pro kterou je typická vysoká investice rodičů do potomstva. Díky tomuto přístupu má drozd zpěvný vysokou šanci na přežití mláďat a udržení populace.

Rozšíření a biotop drozda

Drozda zpěvného (Turdus philomelos) najdeme skoro v celé Evropě, na východ zasahuje až do střední Sibiře. U nás je to běžný pták, hnízdí prakticky na celém území, od nížin až po horní hranici lesa. Na zimu odlétá do jižní a západní Evropy, někteří jedinci ale můžou zůstat i u nás, hlavně v blízkosti lidských obydlí, kde snáze najdou potravu. Drozdi zpěvní milují lesy všeho druhu, ať už listnaté, smíšené nebo jehličnaté. Nevadí jim ani blízkost lidí, a tak je můžeme často potkat v parcích, zahradách nebo na hřbitovech. Důležité pro ně je, aby v jejich okolí byly stromy a keře, kde si můžou postavit hnízdo a schovat se před predátory.

Zajímavosti ze života drozdů

Drozd zpěvný, jeden z nejznámějších pěvců našich zahrad a lesů, skrývá mnoho zajímavostí. Věděli jste například, že má na svém jídelníčku rád i slimáky? Ty si šikovně rozbíjí o kameny, aby se dostal k chutnému obsahu. Ačkoliv je drozd zpěvný tažný pták a na zimu odlétá do teplých krajin, někteří jedinci se rozhodnou zůstat i přes zimu u nás. Tito otužilci pak s oblibou vyhledávají krmítka, kde si pochutnávají na slunečnicových semínkách a lojových koulích. Zajímavostí je, že drozdi zpěvní jsou schopni napodobovat i zvuky z jejich okolí. Není tak výjimkou, když zaslechnete drozda zpívat melodii vašeho mobilního telefonu nebo napodobovat štěkot psa. Ptáci, kam drozd zpěvný patří, jsou fascinující stvoření. Dokáží překonávat obrovské vzdálenosti během migrace, orientovat se podle hvězd a magnetického pole Země a vychovávat svá mláďata s neuvěřitelnou péčí. Příště, až uslyšíte melodický zpěv drozda zpěvného, vzpomeňte si na tyto zajímavosti a užijte si krásu přírody kolem nás.

Publikováno: 01. 07. 2024

Kategorie: příroda

Autor: Adélina Frolíková

Tagy: drozd zpěvný | pták