Tajemství hedvábí: Životní cyklus bource morušového
Bourec morušový: Co to je?
Bourec morušový (Bombyx mori) není, jak by se mohlo zdát, brouk, ale motýl. Patří do čeledi bourceovitých a je domestikovaným druhem nočního motýla. Jeho housenky jsou známé svou schopností vytvářet vlákna zvaná hedvábí. Housenky bource morušového se živí výhradně listy moruše, odtud pochází i jeho druhové jméno. Bource morušového chová člověk již tisíce let pro jeho hedvábná vlákna. Housenky před zakuklením vytvářejí kokon z jednoho jediného hedvábného vlákna, které může být až 900 metrů dlouhé. Toto vlákno se pak používá k výrobě hedvábí. Dospělí jedinci bource morušového již potravu nepřijímají a žijí pouze několik dní, během kterých se páří a kladou vajíčka.
Životní cyklus bource
Bource morušový není ve skutečnosti brouk, ale motýl. Prochází fascinujícím životním cyklem, který se skládá ze čtyř fází: vajíčko, larva (housenka), kukla a dospělec. Samička bource morušového naklade až 500 vajíček, ze kterých se zhruba po 10 dnech líhnou housenky. Housenky se živí výhradně listy moruše a během svého vývoje se čtyřikrát svlékají. Po zhruba měsíci spřádání hedvábného vlákna vytvoří kokon, ve kterém se zakuklí. Uvnitř kokonu se housenka přemění na kuklu a poté na dospělého motýla. Dospělý motýl bource morušového má redukované ústní ústrojí a nepřijímá potravu. Jeho jediným úkolem je rozmnožit se a naklást vajíčka, čímž se cyklus uzavírá.
Význam bource v historii
Bource morušový, drobný motýl nenápadného zbarvení, sehrál v historii lidstva překvapivě významnou roli. Již po tisíciletí je tento nenápadný tvor spjat s produkcí hedvábí, luxusní tkaniny, která si podmanila svět. Jeho chov, známý jako serikultura, se zrodil v Číně před více než 5000 lety a postupně se rozšířil do celého světa. Hedvábí se stalo symbolem bohatství a moci, bylo ceněno panovníky i obchodníky a jeho obchodní stezky propojily vzdálené kultury. Bource morušového tak můžeme bez nadsázky označit za jednoho z průkopníků globalizace. Ačkoliv se dnes hedvábí vyrábí i průmyslově, tradiční chov bource morušového má stále své místo a jeho historie nám připomíná, jak zdánlivě bezvýznamný druh brouka může ovlivnit běh dějin.
Hedvábí: Od kokonu k látce
Bource morušového, malého nenápadného motýla, známe především díky jeho výjimečné schopnosti: produkci hedvábí. Tento druh brouka, jehož latinské jméno zní Bombyx mori, byl po tisíciletí domestikován a šlechtěn pro jediné poslání – vytvářet vlákna pro luxusní tkaninu. Housenky bource se živí výhradně listy moruše bílé a během svého vývoje procházejí několika fázemi, než se zakuklí. Právě kokon, jímž se housenka obalí před proměnou v motýla, je zdrojem vzácného hedvábí. Uvnitř kokonu se ukrývá housenka obalená jemnými vlákny, která dosahují délky až 900 metrů. Tato vlákna, tvořená bílkovinou fibroinem, jsou pevná a zároveň pružná, což z nich činí ideální materiál pro tkaní. Získávání hedvábí z kokonů je delikátní proces, který vyžaduje šetrnost a preciznost. Kokony se nejprve zahřívají, aby se usmrtila kukla uvnitř a vlákna se snáze odmotávala. Následně se kokony namáčejí do horké vody, aby se rozpustil sericin, lepkavá látka, která drží vlákna pohromadě. Teprve poté je možné vlákna opatrně odmotat a zpracovat na hedvábnou přízi.
Chov bource morušového
Bource morušového řadíme mezi motýly, konkrétně do čeledi bourovcovitých. Bourec morušový (Bombyx mori) je domestikovaný druh, který se ve volné přírodě nevyskytuje. Jeho housenky jsou známé produkcí hedvábí, jež se získává z jejich zámotků. Housenky bource morušového se živí výhradně listy moruše, odtud pochází i jeho druhové jméno. Chov bource morušového, nazývaný též serikultura, má dlouhou historii, sahající až do starověké Číny. Pro výrobu hedvábí se housenky chovají v umělých podmínkách, kde je zajištěna stálá teplota a vlhkost. Po zakuklení se kokony sbírají a zpracovávají na hedvábná vlákna. Dospělý jedinec bource morušového je bílý motýl s rozpětím křídel 40-50 mm. Má zakrnělý ústní aparát a není schopen přijímat potravu. Jeho život se tak omezuje pouze na rozmnožování. Samička klade až 500 vajíček, ze kterých se po několika dnech líhnou housenky.
Bourec morušový, tento nenápadný tvor, je důkazem, že i z malých začátků se může zrodit krása a elegance.
Anežka Nováková
Bourec morušový a jeho nepřátelé
Bource morušového, nenápadného motýla s krémovými křídly, známe především díky jeho housenkám a jejich produkci hedvábí. Avšak i tento užitečný druh má v živočišné říši své nepřátelé. Mezi nimi vynikají zejména někteří brouci, kteří představují pro bource morušového skutečnou hrozbu. Například dravý střevlík fialový, s oblibou loví housenky bource morušového a dokáže zdecimovat celé populace. Tento kovově lesklý brouk s fialovým nádechem je aktivní především v noci, kdy se vydává na lov. Jeho silná kusadla si snadno poradí s jemnou pokožkou housenek. Ochrana bource morušového před tímto predátorem je proto pro hedvábnický průmysl klíčová.
Vlastnost | Bourec morušový |
---|---|
Životní cyklus | Vajíčko - larva - kukla - dospělec |
Zajímavosti o bourci morušovém
Bource morušového většina z nás zná jako tvora, který produkuje hedvábí. Málokdo ale ví, že se vlastně jedná o housenku motýla Bombyx mori. Tento druh byl po staletí domestikován a dnes už ho ve volné přírodě nenajdeme. Dospělí jedinci, bílí motýli s rozpětím křídel okolo 4-6 cm, už dokonce ztratili schopnost létat. Housenky bource jsou velmi žravé a živí se výhradně listy moruše bílé. Zajímavostí je, že během svého vývoje, který trvá přibližně 4-6 týdnů, housenka zvýší svou hmotnost až desettisíckrát. Poté se zakuklí do kokonu utkaného z jednoho dlouhého hedvábného vlákna, které může měřit až 900 metrů. A právě toto vlákno je pro nás tak cenné. Chov bource morušového pro výrobu hedvábí, tzv. serikultura, má v Číně tradici již přes 5000 let.
Publikováno: 17. 01. 2025
Kategorie: příroda