Tajemství hlemýždě: Co skrývá tato lesní houba?

Hlemýžď

Co je hlemýžď?

Hlemýžď je fascinující tvor patřící do třídy plžů. Jeho tělo je měkké a bezobratlé, chráněné pevnou, spirálovitě stočenou schránkou. Do schránky se hlemýžď může v případě nebezpečí schovat. Hlemýždě jsou známé svým pomalým pohybem, který je způsoben svalnatou nohou, jež vylučuje sliz. Ten jim umožňuje pohyb po různých površích, a dokonce i vzhůru nohama. Tito živočichové jsou býložravci a živí se rostlinami, ovocem a zeleninou. Hlemýždě najdeme v různých prostředích po celém světě, od lesů a luk až po zahrady.

Druhy hlemýžďů v Česku

V České republice se vyskytuje pozoruhodná rozmanitost hlemýžďů, od drobných plžů žijících v půdě až po větší druhy obývající lesy a zahrady. Mezi nejznámější patří hlemýžď zahradní (Helix pomatia), který je pro svůj atraktivní vzhled a chutné maso často vyhledávaným druhem. Dalším hojně rozšířeným druhem je hlemýžď kropenatý (Cornu aspersum), který se vyznačuje charakteristickou kropenatou ulitou. V lesních porostech se můžeme setkat s hlemýžděm lesním (Cepaea nemoralis), jehož ulita se pyšní rozmanitými barevnými vzory. Vzácnějším druhem je pak hlemýžď zahradní pruhovaný (Helix lucorum), který se od hlemýždě zahradního liší tmavými pruhy na ulitě.

Kde hlemýždě najdeme?

Hlemýždě najdeme na mnoha místech, pokud víme, kam se dívat. Mají rádi vlhká a stinná místa, takže zahrady, parky a lesy jsou ideální. Často se schovávají pod kameny, kusy dřeva nebo listím, kde je chrání před sluncem a predátory. Hlemýždě můžeme potkat i na chodnících nebo silnicích, a to hlavně po dešti, kdy vylézají za potravou. Pamatujte, že hlemýždi jsou důležitou součástí ekosystému, proto s nimi zacházejte opatrně.

Hlemýžď v kuchyni

Hlemýždi se v kuchyni neobjevují tak často jako kuřecí nebo vepřové, ale jejich historie v gastronomii je překvapivě dlouhá. Již Římané si pochutnávali na šnecích, které považovali za delikatesu. Dnes jsou hlemýždi oblíbení především ve Francii, kde se specialitou staly šneci po burgundsku. Příprava hlemýžďů je sice náročnější, ale výsledek stojí za to. Maso hlemýžďů je bohaté na bílkoviny a má nízký obsah tuku. Chuťově je jemné a lehce nasládlé. Pokud se nebojíte experimentovat v kuchyni, určitě hlemýždě vyzkoušejte.

Hlemýžď a tradice

Hlemýžď, zdánlivě pomalé stvoření, se v lidské kultuře objevuje už od pradávna. V antice byl symbolem znovuzrození a regenerace, a to díky své schopnosti regenerovat ulitu. Ve středověku se hlemýžď stal symbolem pokory a trpělivosti. V některých kulturách je hlemýžď považován za delikatesu a jeho konzumace má dlouhou tradici. Například ve Francii se hlemýždi podávají s bylinkovým máslem a bílým vínem. V České republice se hlemýždi běžně nekonzumují, ale najdeme je v tradiční kuchyni některých regionů.

Ochrana hlemýžďů

Hlemýždi, ti nenápadní obyvatelé zahrad a parků, si zaslouží naši ochranu. I když se můžou zdát jako nezničitelní, jejich populace vlivem lidské činnosti klesají. Největší hrozbou je pro ně ničení jejich přirozeného prostředí – zástavba, používání pesticidů a intenzivní zemědělství. Hlemýždi se stávají i oběťmi automobilové dopravy a nešetrného úklidu zahrad. Co můžeme dělat pro jejich ochranu? Minimalizovat používání chemie na zahradě, vytvářet jim úkryty z kamení a dřeva, a dávat si pozor při sekání trávy a úklidu listí. Pamatujme, že i drobní tvorové, jako jsou hlemýždi, hrají v ekosystému důležitou roli.

Publikováno: 22. 05. 2024

Kategorie: příroda

Autor: Tereza Novotná

Tagy: hlemýžď | houba