Tajemství Hlohu Prostředního: Léčivá Síla Přírody

Hloh Prostřední

Co je hloh prostřední?

Hloh prostřední (Crataegus laevigata), známý také jako hloh obecný, je opadavý keř nebo malý strom dorůstající výšky až 8 metrů. Patří do čeledi růžovitých (Rosaceae) a rodu hloh (Crataegus), který zahrnuje stovky druhů rozšířených po celém světě. Hloh prostřední je původní v Evropě, severní Africe a západní Asii. V České republice se vyskytuje hojně od nížin do podhůří, a to na okrajích lesů, v křovinách, na stráních a mezích.

Hloh prostřední se vyznačuje hustou korunou a trnitými větvemi. Listy jsou střídavé, řapíkaté, vejčité až kosočtverečné, s 3–5 laloky a pilovitým okrajem. Kvete v květnu a červnu bílými až narůžovělými květy uspořádanými v chocholičnatých latách. Plody jsou červené, kulovité malvice, dozrávající v září a říjnu.

Hloh prostřední je oblíbenou okrasnou dřevinou, která se uplatňuje v parcích, zahradách a živých plotech. Je nenáročný na půdu a stanoviště, snáší sucho i znečištěné ovzduší. Kromě okrasné funkce má hloh prostřední i význam léčivý. Jeho květy a plody obsahují látky s příznivým účinkem na srdce a cévy.

Typické znaky a vzhled

Hloh prostřední, latinsky Crataegus laevigata, je opadavý keř nebo menší strom dorůstající do výšky 5 až 8 metrů. Patří do čeledi růžovitých a je blízce příbuzný hlohu obecnému. Koruna hlohu prostředního je hustá a nepravidelně rozložitá. Větve jsou trnité, s tmavě hnědou kůrou, která se u starších jedinců odlupuje v plátech. Listy jsou střídavé, řapíkaté, 3 až 5 cm dlouhé, s 3 až 5 tupými laloky. Na líci jsou tmavě zelené a lesklé, na rubu světlejší. Květy hlohu prostředního jsou drobné, bílé až narůžovělé, uspořádané v chocholících. Mají charakteristickou vůni, která může někomu připadat nepříjemná. Plodem jsou červené, kulovité malvice, obsahující 2 až 3 semena. Dozrávají v září a říjnu a jsou důležitou potravou pro ptáky.

Výskyt a rozšíření v Česku

Hloh prostřední je v České republice poměrně hojně rozšířeným druhem. Vyskytuje se prakticky na celém území, od nížin až po horské oblasti. Nejčastěji ho najdeme na slunných stráních, okrajích lesů, mezích a pastvinách. Daří se mu na sušších a propustných půdách, snáší i polostín. Vzhledem k jeho odolnosti a nenáročnosti na půdní podmínky ho můžeme nalézt i na antropogenních stanovištích, jako jsou náspy, opuštěné lomy nebo železniční náspy.

Hloh prostřední je často vysazován i jako okrasná dřevina v parcích a zahradách. Oblíbený je pro své krásné bílé květy, které se objevují na jaře, a pro atraktivní červené plody, které zdobí keře až do zimy. Vzhledem k tomu, že se jedná o nenáročnou a odolnou dřevinu, je hloh prostřední vhodný i pro výsadbu do živých plotů.

Hloh Prostřední, ten tvrdohlavý keř, co se drží na mezích a stráních, je jako my Češi - odolný, skromný a plný skryté krásy.

Anežka Novotná

Pěstování a využití na zahradě

Hloh prostřední, latinsky Crataegus laevigata, je oblíbeným druhem hlohu pro pěstování na zahradách. Jeho obliba pramení z krásy jeho květů, odolnosti a nenáročnosti na pěstování. Hloh prostřední je menší strom dorůstající do výšky maximálně 8 metrů, což ho předurčuje i do menších zahrad. Dobře snáší řez, proto se dá snadno udržovat v požadované velikosti a tvaru. Často se používá i do živých plotů, které jsou díky jeho trnům neprostupné. Na jaře hloh zdobí záplava bílých květů, ze kterých se na podzim vyvíjejí červené plody – hložinky. Ty jsou jedlé a využívají se k přípravě marmelád, sirupů nebo čajů. Hloh prostřední preferuje slunné stanoviště a propustnou půdu. Je tolerantní k suchu a znečištěnému ovzduší, proto se hodí i do městských zahrad.

Pěstování hlohu prostředního je nenáročné a zvládne ho i začátečník. Důležité je zvolit vhodné stanoviště a zajistit dostatečnou zálivku po výsadbě. Hloh nevyžaduje pravidelné hnojení a je odolný vůči chorobám a škůdcům. Řez se provádí na konci zimy nebo na začátku jara před začátkem vegetace. Hloh prostřední je krásný a užitečný strom, který na zahradě potěší nejen svým vzhledem, ale i svými plody.

Léčivé účinky a lidové tradice

Hloh prostřední, známý také jako Crataegus laevigata, je v České republice hojně rozšířený keř. Jeho popularita pramení nejen z jeho krásných květů, ale i z dlouhé historie léčebného využití. Tradiční medicína využívala především květy a plody hlohu pro jejich blahodárné účinky na srdce a cévní systém. Odvary a tinktury z hlohu se používaly k regulaci krevního tlaku, zlepšení srdeční činnosti a zmírnění arytmie. Hloh byl považován za pomocníka při nespavosti a nervozitě, a to díky svým uklidňujícím vlastnostem. Lidové tradice mu přisuzovaly i schopnost posilovat imunitu a chránit organismus před nachlazením. Věřilo se, že hloh přináší štěstí a chrání před zlými silami, proto se často vysazoval v blízkosti domů. Dnes je hloh stále populární bylinou a jeho účinky na kardiovaskulární systém potvrzují i moderní vědecké studie.

Srovnání Hlohu Prostředního s jinými druhy hlohu
Vlastnost Hloh Prostřední Hloh Obecný (Crataegus laevigata)
Výška Až 5 metrů Až 8 metrů
Tvar listů Hlouběji laločnaté Méně laločnaté, někdy téměř celokrajné

Hloh jako potrava pro zvířata

Hloh prostřední, stejně jako ostatní druhy hlohů, je pro mnoho živočichů vítaným zdrojem potravy. Jeho plody, hložinky, dozrávají na podzim a obsahují cenné vitamíny a minerály. Pro ptáky, jako jsou drozdi, pěnkavy nebo hýlové, představují hložinky důležitý zdroj energie v období chladných měsíců. Nepohrdnou jimi ani někteří savci, například ježci, kteří si na nich rádi pochutnají před zimním spánkem.

Kromě plodů slouží hloh prostřední jako potrava i pro housenky některých druhů motýlů. Jeho listy a mladé výhonky jsou pro ně lahůdkou. Hloh tak nepřímo podporuje biodiverzitu a pomáhá udržovat rovnováhu v ekosystému. Důležitý je i jako úkryt pro menší živočichy. Husté, trnité keře hlohu poskytují ptákům bezpečné místo pro hnízdění a ochranu před predátory.

Ochrana a význam pro ekosystém

Hloh prostřední, stejně jako ostatní druhy hlohů, hraje důležitou roli v ekosystému. Jeho trnité větve poskytují ideální prostředí pro hnízdění mnoha druhů ptáků. Husté trnité keře chrání hnízda před predátory a poskytují ptákům pocit bezpečí. Hloh je také významnou potravní rostlinou. Jeho listy slouží jako potrava pro housenky různých druhů motýlů. Na podzim pak dozrávají červené plody – hložinky, které jsou vítaným zdrojem potravy pro ptáky i savce.

Hloh je významný i pro opylovače. Jeho bílé květy, které se objevují na jaře, lákají včely, motýly a další hmyz. Hloh je tak důležitou součástí potravního řetězce a přispívá k biodiverzitě prostředí. Ochrana hlohu prostředního a dalších druhů hlohů je proto důležitá pro zachování zdravého a fungujícího ekosystému.

Publikováno: 15. 09. 2024

Kategorie: příroda

Autor: Adélina Frolíková

Tagy: Hloh Prostřední