Tajemství šedého lovce: Vše o volavce popelavé

Volavka Popelavá

Vzhled a velikost volavky

Volavka popelavá je impozantní pták s nezaměnitelným vzhledem. Dorůstá do značné velikosti, s délkou těla až 90 centimetrů. Rozpětí křídel je ještě úctyhodnější a dosahuje 170 až 195 centimetrů. V porovnání s ostatními ptáky je velmi štíhlá a má dlouhé končetiny. Její hmotnost se pohybuje od 1,5 do 2 kilogramů. Peří má převážně šedé, s tmavšími znaky na zádech a křídlech. Břicho je světlejší, téměř bílé. Dlouhý krk je zdobený černobílým pruhem. Volavka popelavá má také charakteristický žlutý zobák, který je dlouhý a silný, ideální pro lov ryb. Nohy jsou dlouhé a žlutohnědé. Samice a samec se vzhledem příliš neliší. Mladí jedinci mají hnědavější zbarvení a kratší krk.

Rozšíření a biotop volavky

Volavka popelavá je rozšířena téměř po celé Evropě, Asii a Africe, s výjimkou nejsevernějších oblastí. Vyskytuje se také v Austrálii a na Novém Zélandu, kam byla zavlečena. V České republice je volavka popelavá běžným druhem, který se vyskytuje celoročně. Početnost volavek popelavých v České republice v posledních desetiletích mírně vzrostla.

Volavka popelavá je pták vázaný na vodu a její okolí. Hnízdí v koloniích na stromech v blízkosti vodních ploch, jako jsou rybníky, jezera, řeky a močály. Preferuje mělké vody s dostatkem ryb, obojživelníků a dalších drobných živočichů, které loví. V zimě se volavky popelavé často shromažďují v hejnech a vyhledávají potravu na polích a loukách.

V tichu ranní mlhy se zvedá, majestátní a tajemná, z rákosí u břehu. Volavka popelavá, duch mokřadů, s pohledem upřeným na vodní hladinu, kde se skrývá její snídaně.

Zdeněk Dvořák

Potrava volavky popelavé

Volavka popelavá je zdatný lovec s velmi rozmanitou stravou. Její jídelníček se skládá především z živočišné potravy. Nejčastěji loví drobné ryby, obojživelníky, plazy a hmyz. Nepohrdne ani drobnými savci, jako jsou hraboši nebo myši. Svou kořist loví v mělké vodě, na loukách i polích. Volavka popelavá je velmi přizpůsobivý pták a její jídelníček se liší v závislosti na ročním období a dostupnosti potravy. V zimních měsících, kdy je nedostatek potravy, se volavky popelavé shromažďují v blízkosti nezamrzlých vodních ploch, kde loví ryby.

Vlastnost Volavka popelavá Čáp bílý
Velikost Až 1 metr Až 1,1 metru
Rozpětí křídel Až 1,9 metru Až 2,2 metru
Barva peří Šedá, černá, bílá Bílá, černá

Hnízdění a rozmnožování

Volavka popelavá, majestátní pták s šedým peřím a charakteristickým zakřiveným krkem, je známá svým hnízděním v koloniích nazývaných heronice. Tyto kolonie, často umístěné v korunách vysokých stromů v blízkosti vodních ploch, mohou hostit desítky až stovky hnízd. Hnízdní sezóna začíná v březnu a trvá do srpna. Volavky si staví velká, plochá hnízda z větví a rákosí, která rok od roku používají a postupně je zvětšují. Samice klade 3 až 5 světle modrozelených vajec, na kterých se v sezení střídá s partnerem po dobu přibližně 25 dní. Mláďata se líhnou slepá a neopeřená, a tak jsou zcela závislá na péči rodičů. Ti je krmí natrávenou potravou, kterou vyvrhují z volete. Mladé volavky poprvé opouštějí hnízdo ve věku 7 až 8 týdnů, ale i nadále se zdržují v blízkosti rodičů a kolonie, dokud nejsou plně soběstačné. Volavky popelavé dosahují pohlavní dospělosti ve věku dvou let.

Zpěv a komunikace volavek

Volavka popelavá, tento elegantní pták s dlouhýma nohama, není zrovna známá svým zpěvem. Její hlasové projevy jsou spíše drsné a chraplavé. Nejčastěji se ozývá během hnízdění, kdy brání své teritorium a komunikuje s partnerem. Typickým zvukem je hlasité „krek krek“, které může znít až agresivně. Kromě toho vydává i další zvuky, například hluboké vrčení při hrozbě nebo tiché pískání mláďat. Ačkoliv zpěv volavek není libozvučný, je pro tyto ptáky důležitým nástrojem komunikace.

Volavka a člověk

Volavka popelavá je v Česku poměrně běžným druhem ptáka. Její výskyt je úzce spjat s vodními plochami, ať už se jedná o rybníky, jezera nebo řeky. Právě zde loví volavka svou potravu, kterou tvoří především ryby. V minulosti byla volavka popelavá pronásledována jako škůdce rybníků. Dnes je tento druh chráněný a jeho populace se v České republice stabilizovala. Vzácně se stává, že se volavka popelavá usadí i v blízkosti lidských sídel. Může se jednat o parky s rybníky nebo o zahrady s jezírky. V takových případech je důležité si uvědomit, že volavka je plachý pták a je potřeba jí dopřát dostatek klidu. Přibližování se k hnízdu nebo krmení volavek z ruky může vést k jejich vyrušení a opuštění hnízda. Volavka popelavá je krásný a majestátní pták, který je nedílnou součástí české přírody. Dodržováním základních pravidel ohleduplného chování můžeme přispět k tomu, aby se u nás volavky i nadále vyskytovaly v hojném počtu.

Ochrana a ohrožení druhu

V České republice je volavka popelavá zvláště chráněným druhem v kategorii silně ohrožených druhů. Její hnízdní populace u nás v posledních desetiletích sice mírně narůstá, ale stále je vystavena různým hrozbám. Mezi nejvýznamnější patří úbytek mokřadních biotopů, které jsou pro volavky klíčové z hlediska potravy a hnízdění. Regulace vodních toků, přeměna luk na ornou půdu a intenzivní rybníkářství snižují dostupnost přirozených lovišť. Volavky jsou také ohroženy nelegálním odstřelem, rušením na hnízdištích a otravami z kontaminované potravy. Důležitá je proto ochrana stávajících hnízdních kolonií a vytváření vhodných podmínek pro jejich rozšiřování. Klíčové je zachování a obnova mokřadů, omezení používání pesticidů v zemědělství a osvěta veřejnosti o významu ochrany tohoto elegantního ptáka. Ochrana volavek popelavých je důležitá nejen pro zachování druhu, ale i pro udržení zdravé rovnováhy v ekosystémech.

Publikováno: 21. 01. 2025

Kategorie: příroda