Záhadný sírovec žlutooranžový: Krása, která chutná

Sírovec Žlutooranžový

Nepřehlédnutelný obyvatel stromů

Jeho zářivě oranžová srst je nepřehlédnutelná, stejně jako jeho akrobatické kousky v korunách stromů. Veverka obecná, náš častý soused, je mistrem v šplhání a skákání. Její dlouhý, huňatý ocas jí slouží jako kormidlo a pomáhá udržovat rovnováhu. Ačkoliv se živí převážně rostlinnou stravou, nepohrdne ani hmyzem, vejci ptáků nebo mláďaty. Veverky jsou známé svou zásobovací strategií – na zimu si zahrabávají ořechy a semena do země. Ne vždy si ale všechny své skrýše pamatují, čímž přispívají k šíření lesa. Pozorovat veverku při jejích krkolomných kouscích je zážitek, který potěší malé i velké.

Žlutooranžová záře na kmenech

Na první pohled vypadají jako by je někdo postříkal sprejem, ale nenechte se zmást! Žlutooranžová záře, která se objevuje na kmenech některých stromů, není dílem vandalů, ale fascinující ukázkou síly přírody. Za touto barevnou proměnou stojí drobné organismy - řasy. Konkrétně se jedná o druhy rodu Trentepohlia, které obsahují velké množství oranžového pigmentu karotenu. Ten jim pomáhá chránit se před slunečním zářením a zároveň jim dodává charakteristickou barvu.

Řasy rodu Trentepohlia se vyskytují po celém světě, ale v našich podmínkách je můžeme pozorovat nejčastěji na kmenech lip, buků nebo dubů. Obzvláště patrné jsou na severní straně kmenů, kde je vyšší vlhkost vzduchu. Ačkoliv jejich přítomnost může na první pohled působit znepokojivě, pro stromy nepředstavují žádnou hrozbu. Naopak, řasy jim pomáhají zadržovat vlhkost a živiny.

Pozor, ne každý je jedlý!

V lese na nás čeká spousta krásy, ale i nástrah. Barevné houby lákají k ochutnání, ale pozor! Ne všechny jsou jedlé a některé jsou dokonce smrtelně jedovaté. Před odchodem do lesa je důležité se seznámit s nejběžnějšími druhy hub a vědět, které sbírat a kterým se vyhnout. Muchomůrka zelená je nejnebezpečnější houbou u nás a i malé množství může způsobit smrtelnou otravu. Pozor si dejte i na zákeřnou muchomůrku tygrovanou, která se snadno zamění za jedlou muchomůrku růžovou. Pokud si nejste jistí, zda je houba jedlá, raději ji nesbírejte. Využijte mykologické poradny, kde vám odborníci s určením pomohou. Bezpečnost je na prvním místě a váš zdravý návrat z lesa je důležitější než plný košík.

Důležitý rozkladač dřeva

Hmyz hraje v ekosystémech nezastupitelnou roli a jedním z klíčových hráčů je i v procesu rozkladu dřeva. Mezi nejvýznamnější rozkladače patří bezesporu brouci, kteří se specializují na konzumaci dřeva a podílejí se tak na jeho navrácení do půdního prostředí.

Dřevokazní brouci, jak se jim obecně říká, se vyskytují v různých prostředích, od lesů po lidská obydlí. V přírodě plní důležitou funkci recyklace organické hmoty, čímž přispívají k obnově lesa a poskytují živiny dalším organismům. Jejich larvy se vyvíjejí v mrtvém dřevě a živí se celulózou a ligninem, které jsou pro většinu živočichů nestravitelné.

Mezi nejznámější dřevokazné brouky patří tesařík krovový, lýkožrout smrkový nebo kůrovec. Tito brouci se liší velikostí, tvarem i způsobem života, ale spojuje je jejich závislost na dřevě jako zdroji potravy a životního prostoru.

Sírovec v lidové medicíně

V tradičním léčitelství zaujímá sírovec žlutooranžový významné místo, a to především v Asii. Využívá se zde k regulaci imunity, tlumení zánětů a dokonce i jako podpůrná léčba u některých typů rakoviny. Oblíbený je také pro své antibakteriální a antivirové účinky. V lidovém léčitelství se připravují odvary, tinktury nebo prášek z usušených plodnic. Sírovec obsahuje vysoké množství bioaktivních látek, jako jsou polysacharidy, terpenoidy a antioxidanty, které stojí za jeho prospěšnými účinky. Je však důležité mít na paměti, že sírovec nenahrazuje konvenční léčbu a před jeho užíváním je vhodné se poradit s lékařem.

Jak poznat sírovec žlutooranžový?

Sírovec žlutooranžový (Laetiporus sulphureus) poznáte podle jeho nápadné barvy a tvaru. Plodnice jsou výrazně žluté až oranžové, někdy s růžovým nádechem. Rostou obvykle ve tvaru polokruhových vějířů, které mohou být široké až 40 cm. Povrch plodnice je v mládí hladký a lesklý, později hrbolatý a matný. Dužnina je v mládí šťavnatá a měkká, sýrově pružná, později korkovitá a drobivá. Vůně je v mládí příjemně houbová, později nakyslá.

Sírovec roste od května do října, a to především na živých i odumřelých listnatých stromech, jako jsou duby, vrby, topoly nebo ovocné stromy. Najdete ho v lesích, parcích i zahradách.

Důležité je zmínit, že sírovec žlutooranžový je za syrova jedovatý a může způsobit zažívací potíže. Po dostatečné tepelné úpravě je však jedlý a v některých zemích je považován za delikatesu.

Ochrana a ohrožení houby

V České republice neexistuje žádný ucelený seznam hub, které by byly chráněné. Nicméně, některé druhy jsou zařazeny do vyhlášky č. 395/1992 Sb., kterou se provádějí některá ustanovení zákona České národní rady o ochraně přírody a krajiny, jako kriticky ohrožené, silně ohrožené nebo ohrožené. Mezi ně patří například hřib královský, muchomůrka císařka nebo lanýž letní.

Největším ohrožením pro houby je ničení jejich přirozeného prostředí, jako jsou lesy, louky a pastviny. Intenzivní zemědělství s používáním pesticidů a umělých hnojiv, stejně jako znečištění ovzduší a vody, mají negativní dopad na růst a vývoj hub. Dalším faktorem je nadměrný sběr hub, zejména vzácných a chráněných druhů.

Je důležité si uvědomit, že houby hrají v ekosystému nezastupitelnou roli. Pomáhají rozkládat organickou hmotu, zajišťují výživu rostlinám a jsou potravou pro mnoho živočichů. Proto bychom k nim měli přistupovat s respektem a chránit je pro budoucí generace.

Zajímavosti ze světa sírovců

Sírovce, tyhle fascinující houby s netradičním vzhledem a ještě netradičnějším využitím, skrývají spoustu zajímavostí. Věděli jste například, že sírovec žlutooranžový, který u nás roste na stromech, je v některých zemích považován za delikatesu? Říká se mu "kuřecí houba" a jeho chuť po tepelné úpravě opravdu připomíná kuřecí maso. Sírovce se ale nepoužívají jen v kuchyni. Díky své vláknité struktuře se dají využít i k výrobě ekologických a udržitelných materiálů. Vznikají z nich například obaly, izolační materiály, a dokonce i náhražky kůže. A co teprve jejich léčivé účinky! Sírovce obsahují látky s antibakteriálními, antivirovými a protirakovinnými účinky. Tradiční medicína je využívá k posílení imunity, léčbě zánětů a dokonce i k tlumení bolesti. Takže až příště v lese narazíte na sírovec, vzpomeňte si, že to není jen tak obyčejná houba, ale malý zázrak přírody.

Publikováno: 11. 06. 2024

Kategorie: příroda

Autor: Adélina Frolíková

Tagy: sírovec žlutooranžový | houba