Bernardýn - nejen obří mazel, ale i statečný záchranář v psím světě

Bernardýn

Představujeme vám jedno z největších psích plemen - bernardýna. Tito mohutní psi mají celou řadu specifických vlastností, které je činí nejenom jedinečnými, ale také velmi oblíbenými mezi majiteli psů po celém světě. Připojte se k nám na cestě objevování tohoto krásného a inteligentního plemene.

Vymezení pojmu "bernardýn"

Bernardýn je psí plemeno, které je známé svou mohutností a klidným temperamentem. Tito pejsci jsou většinou vysocí a mají krátkou srst s různými barevnými odstíny - hnědou, černou nebo šedou. Bernardýni patří mezi tzv. velká plemena a jsou vyhledávaní pro svou oddanost a schopnost být skvělými společníky.

Pro vymezení pojmu bernardýn bychom mohli použít následující definici: "Bernardýn je velké psí plemeno, které se vyznačuje klidným povahovým rázem a silnou stavbou těla. Je oblíben pro svůj spolehlivý charakter a schopnost být skvělým rodinným přítelem."

Historie plemene

Historie plemene bernardýn sahá až do 11. století, kdy byli tito psi původně chováni jako pastevečtí psi v Alpách. Později se jejich využití rozšířilo na záchranu lidí v horách, díky jejich impozantní velikosti a síle.

V 17. století byli bernardýni objeveni mnichy v hospicu na průsmyku Velký Svatý Bernard, kteří si jich velmi oblíbili. Ti začali s intenzivním chovem tohoto psa, aby mohli použít jeho schopnosti pro záchranné účely.

V průběhu let se bernardýni stali populárním psím plemenem po celém světě. Jsou často používáni při záchraně osob nebo jako průvodní psi, ale také jako společníci pro rodiny. I dnes jsou bernardýni oblíbení pro svou loajalitu a milou povahu.

Fyzický vzhled

Fyzický vzhled bernardýna

Bernardýn je monumentální a velké psí plemeno, které je známé svou hmotností a imponujícím vzhledem. Jeho kostra je silná a tělo dobře osvalené. Má mohutnou hlavu s krátkým nosem, širokou bradou a svalnatými lícními kostmi. Oči jsou tmavě hnědé a mají mírně zahrnuté víčka. Uši jsou středně velké, pokryté hustou srstí a nasazeny vysoko.

Srst bernardýna je dlouhá, hladká nebo mírně hrubší, neprodyšná a hustá. Barva srsti se liší od čistě bílé po černou s bílými skvrnami na hrudi a na koncích nohou. Hrudní partie by měla být široká a hluboká se silným hranolovitým hrudním košem.

Celkově lze říci, že fyzický vzhled bernardýna je impozantní a důstojný.

Velikost a hmotnost

"Velikost a hmotnost" jsou důležité parametry, které charakterizují plemeno bernardýn. Tento ohromující a mohutný pes patří mezi největší psí plemena na světě. V průměru dosahuje výšky až 70 cm a váhy 60-80 kg u samců, zatímco u samic se výška pohybuje kolem 65 cm a hmotnost kolem 50-70 kg. Je tedy důležité při výběru bernardýna brát v úvahu jeho velikost a hmotnost, které mohou ovlivnit jeho potřeby a nároky na péči.

Srst a zbarvení

Srst a zbarvení bernardýna

Bernardýn je jedno z největších psích plemen, které se vyznačuje nádhernou, hustou srstí. Tato srst je dlouhá a hedvábně jemná, což vyžaduje pravidelnou a pečlivou péči.

Bernardýny jsou k dispozici v široké škále barev, od bílé až po černou s různými odstíny hnědé nebo šedé. Je důležité si uvědomit, že barva srsti není jediným faktorem při vybírání bernardýna jako domácího mazlíčka. Mnohem důležitější je celková povaha psa, jeho zdravotní stav a energickost.

Přesto může být barva srsti pro majitele bernardýna důležitá, protože každé zbarvení má své specifické charakteristické rysy. Například bernardýni s tmavšími srstmi jsou obvykle méně náchylní ke slunečnímu záření na svých citlivých nosičkách.

V každém případě je důležité zajistit správnou péči o jejich krásnou srst, aby byla zdravá a lesklá. Pravidelné kartáčování, koupání a stříhání jsou nezbytné pro udržení krásy této nádherné srsti.

Ostatní charakteristiky

Ostatní charakteristiky bernardýnů

Kromě svého impozantního vzhledu mají bernardýni mnoho dalších charakteristických rysů. Jsou to velmi přátelští a laskaví psi, kteří se snadno spřátelí s lidmi i ostatními zvířaty. Jsou velmi inteligentní a snadno se učí novým věcem, což z nich dělá skvělé společníky pro rodiny s dětmi.

Bernardýni jsou také známí pro svou vynikající ochranářskou povahu, což znamená, že jsou skvělými strážci domu a rodiny. Nicméně, jejich velikost znamená, že potřebují dostatek prostoru a pohybu, aby byli šťastní a zdraví.

Další charakteristikou bernardýnů je jejich úchvatná srst. Mají dlouhou a hustou srst ve více odstínech hnědé barvy nebo bílé barvy s červenohnědými příměsemi. Jejich srst vyžaduje pravidelné péče, jako pravidelné kartáčování a koupání.

Celkově vzato jsou bernardýni krásné a milé psí plemeno s mnoha jedinečnými charakteristikami, které je dělají skvělými společníky pro celou rodinu.

Charakter a chování

Charakter a chování bernardýnů

Bernardýni jsou známí pro svou velkou velikost a nádherně hustou srst, ale zároveň jsou to také mimořádně mírumilovní a přátelští psi. Tito psi mají skvělou povahu a rychle si získají srdce každého, kdo se s nimi setká.

Charakter bernardýna je typický pro psy pracovních plemen. Jsou stateční, odvážní a loajální ke svému majiteli. Bernardýni jsou také mimořádně inteligentní a lze je vycvičit na různé úkoly, jako je například hledání osob nebo pomáhání lidem s různými potřebami.

I když bernardýni jsou obecně velmi klidní psi, mohou být také velmi aktivní a hraví. Je důležité poskytnout jim dostatek prostoru pro cvičení a pohyb, aby udrželi své tělo i mysl v kondici.

Celkově lze říci, že charakter bernardýnů je jedinečný a nezapomenutelný. Pokud hledáte psa, který by byl loajálním společníkem nejen ve vašich dobrých chvílích, ale i v dobách krize, pak by bernardýn mohl být tou správnou volbou pro vás.

Povahové vlastnosti

Povahové vlastnosti bernardýna

Bernardýn je psí plemeno s velmi přátelskou a klidnou povahou. Tito psi jsou známí svým uklidňujícím a uvolňujícím účinkem na lidi kolem sebe. Jejich holistická energie umožňuje lidem cítit se v jejich přítomnosti bezpečně a klidně.

Bernardýni jsou také velmi ochotní a pečliví psi. Díky svému silnému instinktu na ochranu rodiny dokážou být věrnými společníky i skvělými strážci domova.

Tito psi mají rádi děti a jsou schopni tolerovat i ostatní domácí zvířata. Jsou to společenští psi, kteří preferují být v blízkosti lidí. Bernardýni jsou také známí tím, že mají velmi silný lovecký pud, protože byli kdysi chováni jako horská zvěř.

Celkově lze říci, že bernardýnové jsou psů s velkým srdcem, kteří mají přirozenou tendenci pomáhat lidem okolo sebe.

Vztah k majiteli

Vztah k majiteli u bernardýna je jedinečný. Tito psi jsou velmi oddaní a milují svého pána nebo paní nade všechno na světě. Jsou ochotni poslouchat a plnit pokyny, aby udělali radost svému majiteli. Bernardýni jsou také velmi citliví psi, kteří dokážou vnímat pocity svých lidí a být jim oporou v časech smutku i radosti. Pokud si získáte srdce bernardýna, můžete se těšit na opravdu výjimečného a milujícího společníka na celý život.

Sociální interakce s ostatními psy a lidmi

Sociální interakce s ostatními psy a lidmi je klíčovým aspektem výchovy bernardýna. Toto psí plemeno má povahu přátelskou, mírumilovnou a snese se skvěle s dětmi i jinými domácími zvířaty. Nicméně, jako každé zvíře, i bernardýn potřebuje správnou socializaci.

Je velmi důležité, aby si bernardýn zvykl na kontakt s ostatními psy již v raném věku. To znamená, že by měl být často vystavován různým situacím - setkání s jinými psy během procházek, návštěva psího parku nebo účast na kurzech poslušnosti.

Stejně důležitá je také socializace bernardýna s lidmi. Vzhledem k tomu, že je to velké plemeno a může mít někdy impozantní postavu, je dobré naučit ho správnému chování při setkání se cizími lidmi. Je dobré cvičit ho na vodítku a učit ho poslušnosti při komunikaci s lidmi ve veřejném prostoru.

Správná socializace pomůže bernardýnovi rozvíjet jeho pozitivní povahu a umožní mu stát se skvělým a spolehlivým společníkem pro celou rodinu.

Péče o bernardýna

Péče o bernardýna je klíčová pro zdraví a šťastný život tohoto velkého psího plemena. Bernardýni jsou známí pro svou loajalitu, mohutnou postavu a krásnou srst. Pro udržení jejich fyzické kondice je důležité zajistit jim dostatek pohybu a výcviku. Péče o srst zahrnuje pravidelné česání, koupání a střihání. Dále je nutné dbát na správnou výživu, hygiene zubů a péči o uši i drápy. Pokud chcete mít radost ze svého bernardýna co nejdéle, doporučuje se pravidelná návštěva veterináře a kontrola jeho zdravotního stavu.

Potřeba pohybu a aktivity

Potřeba pohybu a aktivity u bernardýnů je klíčová pro jejich zdraví a celkovou pohodu. Tento impozantní pes s mohutnou stavbou těla byl dříve využíván jako tahoun vozů, ovčák nebo lovecký pes. Protože jsou však bernardýni přátelští a klidní, stali se dnes populárními společníky do rodiny.

I přes své velké rozměry a zdánlivou lenost si však bernardýni stále udržují potřebu pohybu a aktivit, jako je procházka na čerstvém vzduchu, plavání nebo hraní na zahradě. U těchto psů je důležité dbát na to, aby měli dostatek fyzické aktivity, ale také na to, aby nedocházelo k přetěžování jejich kloubů a zad.

Vhodným způsobem jak uspokojit potřebu pohybu vašeho bernardýna může být například pravidelné cvičení agility anebo dlouhé procházky v přírodě. Dbejte však na to, aby jste volili vhodné místo pro cvičení a nevystavovali Vašeho psa nadměrnému úsilí.

S dostatečným množstvím pohybu a aktivit se váš bernardýn bude cítit šťastněji, zdravější a plný energie.

Výživa a stravování

"Výživa a stravování bernardýna - jak správně krmit tohoto skvělého psího parťáka"

Zdraví a nemoci

Zdraví a nemoci bernardýnů

Bernardýni jsou velcí a robustní psi, kteří si však bohužel mohou přinášet různé zdravotní problémy. Mezi nejčastější patří dysplazie kyčelního kloubu, krční páteře a lokte, dále pak otoky srdce, prudký nárůst hmotnosti a infekce uší.

Je důležité dbát na správnou výživu psa a pravidelně ho kontrolovat u veterináře. Dostatek pohybu a procházek nejen posiluje fyzickou kondici bernardýna, ale také snižuje možnost vzniku nadváhy.

Pokud si chcete pořídit bernardýna jako domácího mazlíčka, je dobré být připraven na to, že tento pes vyžaduje určitou péči a pozornost v oblasti jeho zdravotního stavu. Pokud se o něj ale postaráte správně, odmění vás svým klidným temperamentem a oddaností.

Využití bernardýna

Bernardýni jsou velká a silná psí plemena, která nejenže mají přátelskou povahu, ale také se často využívají v různých oblastech. Díky své síle a schopnosti učit se mohou být bernardýni skvělými pomocníky pro:

1. Zachránce: Bernardýni byli vždy známí svou schopností vyhledávat lidi v sutinách po katastrofách nebo hledat ztracené osoby v horách.

2. Terapeuti: Díky svému klidnému temperamentu jsou bernardýni ideálním plemenem pro práci s pacienty s mentálním nebo fyzickým postižením.

3. Ochranné služby: Bernardýny lze trénovat jako ochranné psy, kteří pomohou chránit domy, majetek a dokonce i lidi.

4. Nosiče nákladů: V minulosti byli bernardýni často používáni na farmách jako nosiči těžkých břemen.

5. Společníci: Nakonec bernardýni jsou také oblíbeným společníkem pro rodiny a jednotlivce díky své nadšenosti, oddanosti a lásce ke hrám.

Kromě těchto pracovních úkolů mohou být bernardýni také šikovně trénováni pro sportovní aktivity jako jsou agility a obedience. Je tedy jasné, že bernardýni jsou velmi užitečná plemena s mnoha využitími.

Pracovní využití

Bernardýn je vynikajícím psím plemenem, které se často využívá k pracovním účelům. Díky svému velkému vzrůstu, síle a inteligenci může být bernardýn skvělým pomocníkem například při pátrání po ztracených osobách, jako asistenční pes pro hendikepované nebo při práci s dobytkem. Bernardýni jsou také výborní hlídači a ochránci majetku. Díky své věrnosti a oddanosti svému pánovi jsou bernardýni perfektním společníkem i pro pracovní nasazení.

Využití jako společník

Bernardýn je nejenom velké a roztomilé psí plemeno, ale také skvělý společník. Jeho klidná a trpělivá povaha ho činí ideálním kamarádem pro rodiny s dětmi i staršími lidmi. Bernardýni jsou přátelští a milující psi, kteří rádi tráví čas se svými majiteli. Mohou být také využiti jako terapeutičtí psi pro lidi s různými potřebami. S bernardýnem u sebe nikdy nebudete cítit sami!

Využití v terapii

Bernardýni jsou známí svou věrností a schopnostmi jako terapeutická zvířata. Jejich velikost a mírná povaha je ideální pro práci s lidmi, kteří trpí úzkostnými poruchami nebo depresemi. Tito psi mohou být využiti i pro psychoterapeutické sezení, protože nabízejí svým klientům pocit comfortu a bezpečnosti. V neposlední řadě, bernardýni mohou hrát klíčovou roli v léčbě fyzických onemocnění díky své schopnosti podporovat pacienty při rehabilitaci a motivovat je k pohybu a cvičení.

Závěr o bernardýnech: velcí a laskaví psi plní neuvěřitelných úkolů.

Shrnutí hlavních informací o bernardýnovi

Bernardýn je velké a robustní psí plemeno, které pochází z horských oblastí Švýcarska a Itálie. Je to velmi přátelské a láskyplné plemeno, které se rychle stane součástí rodiny.

Ačkoliv mají bernardýni poměrně krátkou srst, potřebují pravidelnou péči o svou srst kvůli tomu, že mohou vlnit nebo se mohou tvořit uzly. Je také důležité monitorovat jejich stravu a cvičení, protože mají sklony k nadváze.

Bernardýni jsou známí pro svou inteligenci a laskavost ke svým majitelům. Jsou skvělými společníky pro rodiny s dětmi, ale také dobře fungují jako průvodci nevidomých lidí nebo jako aktivní psi pro horské záchranářské týmy.

Celkově jsou bernardýni jedním z nejvíc milovaných psích plemen na světě díky svému laskavému charakteru a vynikajícím schopnostem vykonávat různorodé úlohy.

Doporučení pro zájemce o pořízení tohoto plemene

Doporučení pro zájemce o pořízení tohoto plemene:

Pokud uvažujete o pořízení bernardýna, měli byste být připraveni na velkého a těžkého psa, který vyžaduje hodně prostoru a pohybu. Bernardýni jsou milí a přátelští psi, kteří se hodí zejména jako rodinní mazlíčci. Vzhledem ke své velikosti byste však měli být opatrní při kontaktu s malými dětmi.

Toto plemeno má sklony k nadváze a kloubním problémům, což je důležité vzít v úvahu při volbě stravy a fyzické aktivity. Bernardýni jsou také náchylní k určitým genetickým chorobám, které by měl váš veterinář sledovat.

Celkově byste měli být připraveni na láskuplného a oddaného psa, který vám bude poskytovat spoustu radosti, ale současně i vyžadovat péči a pozornost.

Odkazy na další zdroje informací.

Pokud hledáte více informací o bernardýnech, máme pro Vás několik užitečných odkazů na další zdroje. Zde jsou některé z nich:

1. Oficiální stránka Klubu chovatelů bernardýna - zde najdete informace o standardu plemene, vzdělávací materiály pro majitele a mnoho dalšího.

2. Bernhardiner.info - specializovaný portál věnovaný bernardýnům s kompletním přehledem historie plemene, péče o psa a mnoha dalšími užitečnými informacemi.

3. Akademie psího chování - semináře a workshopy zaměřené na výchovu a trénink bernardýnů.

4. Diskusní fórum pro majitele bernardýnů - online komunita majitelů, kde si mohou sdílet zkušenosti a rady ohledně péče o psa.

S těmito informacemi byste měli být schopni najít veškeré informace, které potřebujete ohledně tohoto krásného psa.

Publikováno: 17. 04. 2023

Kategorie: příroda

Autor: Tereza Novotná

Tagy: bernardýn | psí plemeno