Neonky: Barevné klenoty pod hladinou - Přírodní krása, která okouzlí každého rybáře

Neonky

Vítejte v tomto článku zaměřeném na neonky, druh ryb, který je oblíbeným zdrojem barev a živosti v mnoha akváriích po celém světě. Neonky jsou malé, jasně zbarvené ryby, které jsou známé svým lesklým povrchem a fluorescentními barvami. Tato ryba se může zdát jako skromná volba pro akvárium, ale ve skutečnosti nabízí mnoho fascinujících faktů a zajímavostí. Připojte se k nám a dozvíte se více o této populární rybce!

Popis neonky

Neonka patří mezi nejpopulárnější druhy sladkovodních ryb v akváriích. Je to drobná, ale velmi pestře zbarvená ryba s protáhlým tělem a zaoblenými ploutvemi. Její dominantní barvou je sytě modrá, kterou doplňují jasně červené a zelené proužky na bocích těla.

Neonky jsou velmi klidné ryby a dobře se snášejí v hejnu s dalšími druhy ryb. Jsou to ovíjivé ryby, které se pohybují spíše pomalu ve středních vrstvách vody. Krmí se převážně drobným planktonem a potravou ve formě suchých granulí nebo mražených kousků potravy.

Protože neonky jsou velmi citlivé na změny v podmínkách prostředí, je důležité dbát na správnou úpravu pH a tvrdosti vody. Vhodným důvodem pro pořízením neonky je také to, že jsou relativně nenáročné na péči a dobře se rozmnožují v zajetí.

Nepopiratelným kladem neonky je také estetická hodnota, jelikož jejich jasně barevné pruhy působí v akváriu velmi dekorativně a jsou přitažlivé pro pozorování. Neonky patří mezi nejkrásnější sladkovodní ryby a jejich pořízením si může každý nadšenec akvaristiky udělat radost.

Původ a rozšíření

Neonky jsou barevné sladkovodní ryby, pocházející z Jižní Ameriky. Poprvé byly objeveny v roce 1934 během expedice do řeky Alto Rio Negro v Brazílii. Jejich název odkazuje na jasně modrou barvu neonových světel, kterou mají ryby v těle a ploutvích. V období po druhé světové válce se neonky staly populárními chovanci mezi akvaristy po celém světě, a dnes patří k nejoblíbenějším druhům tropických sladkovodních ryb vůbec. Nejlépe prosperují při teplotách od 22°C do 28°C a preferují měkkou a kyselou vodu. Dnes jsou neonky běžnými obchodovanými rybami, ale stále si udržují svůj původ a exotický charakter.

Vzhled a barva

Vzhled a barva jsou důležitými charakteristikami neonky, což je druh ryb oblíbený mezi akvaristy. Neonky mají dlouhé a štíhlé tělo, které je pokryto stříbřitě zářícími šupinami s modrým nebo zeleným nádechem. Jejich břicho je často bílé nebo žluté.

To co dává neonkám jejich charakteristický vzhled je pruh svítících barev, který se táhne podél těla od ocasu až k hlavě. Tento pruh může být různých fareb, ale většinou viditelná jsou oranžová nebo červená.

Také stojí za povšimnutí jejich oči - mají velké oči na horním konci hlavy, které jsou obvykle nazelenalé.

Své jméno neonky dostaly právě kvůli tomuto svítícímu pruhu, který připomíná v neonových reklamních tabulích. Proto se taky často označují jako "neon fish" v anglicky mluvících zemích.

Celkově lze říci, že neonky jsou krásné a fascinující ryby, které okouzlují svým zvláštním barevným vzorem.

Chování a potrava

Chování a potrava jsou důležité faktory, které ovlivňují zdraví a životnost ryb. Neonky, tato malá, ale elegantní druh ryb, mají specifický jídelníček a chování, na které by se měli majitelé zaměřit.

Neonky jsou typicky hejnem žijící ryby, což znamená, že se cítí nejlépe ve skupinách. Pokud jsou samy v akváriu, mohou být nervózní a stresované. Proto je důležité zajistit dostatečný počet jedinců stejného druhu v akváriu.

Co se týče potravy, neonky jsou všežravci s tendencí k masité stravě. Mezi oblíbené potraviny patří například řasy, drobný hmyz nebo plankton. Doporučuje se proto krmit je vyváženou stravou obsahující kombinaci granulátů nebo vloček pro daný druh ryb a živých nebo mražených pokrmů jako plůdek nebo tubifex.

Pamatujte si také na to, že kvalita vody je klíčová pro zdraví vašich ryb. Pravidelně testujte parametry vody a měňte ji často. S dostatečnou péči a pozorností, neonky mohou být velmi krásným a fascinujícím přídavkem do vašeho akvária.

Rozmnožování

Rozmnožování neonky se děje následujícím způsobem: samec vyhledává samici a v průběhu několika dnů dojde k tzv. tanečku, během kterého samec předvádí různé pohyby a gesta s cílem zaujmout samici. Pokud se mu to podaří, oba ryby společně kladou vajíčka na rostliny v akváriu. Po asi 24 hodinách se z vajíček vylíhnou malé larvy, kterým je třeba zajistit speciální potravu a dostatek kyslíku. Rozmnožování neonky je pro mnoho akvaristů velkou výzvou, neboť je nutné dodržet řadu podmínek pro úspěšné odchování nových jedinců.

Ohrožení a ochrana

Ohrožení a ochrana druhů ryb je jedním z nejdůležitějších témat současného světa. Mezi druhy, které jsou v mnoha případech ohrožené, patří i neonky - malé ryby s jasnými barvami a fascinujícím chováním. Neonky se staly populárními v oblasti chovu akvarijních ryb, což vedlo k nadměrném lovu a nedostatečnému zabezpečení životního prostředí pro jejich přežití.

Vzhledem k tomu, že neonky jsou velmi citlivé na změny kvality vody a mají velmi specifické nároky na potravu a živiny, je nutné zajistit vhodné podmínky pro jejich chov v zajetí i ve volné přírodě. Ochrana těchto krásných ryb se tak stala prioritou pro mnoho organizací a skupin po celém světě.

Kromě toho je důležité si uvědomit, že ochrana neonků má dalekosáhlý dopad na ekosystém jako celek. Tyto ryby totiž hrají klíčovou roli v potravním řetězci mnoha sladkovodních ekosystémů a jsou často indikátory změn v životním prostředí. Bez ochrany neonků by tak mnoho dalších druhů ryb a živočichů bylo ohroženo.

Z tohoto důvodu je důležité zvýšit povědomí o ohrožení neonků a podporovat snahy o jejich ochranu. To zahrnuje také zodpovědný chov v zajetí a omezování nadměrného lovu v přírodě. Jedině společnými silami můžeme zajistit, že tyto krásné ryby budou i nadále obdivované a respektovány po celém světě.

Neonky v akváriu

Neonky jsou malé ryby žijící v hejnech, často chované jako součást akvarijního světa. Jejich nádherný zbarvení a velké oči je dělají populárním druhem pro začínající i pokročilé akvaristy. Tyto ryby jsou původem ze sladkovodních řek v Jižní Americe a jsou známé pro své paprskovité pruhy modrého a červeného neonu na těle, které dokážou zazářit v tmavém prostředí akvária. Chov neonky vyžaduje určitou péči a pozornost ke kvalitě vody, ale s dobrým nastavením prostředí mohou být krásným přídavkem do každé kolekce ryb v akváriu.

Závěrem lze konstatovat, že neonky jsou fascinujícím druhem ryb, které okouzlují nejen svým výrazným vzhledem a barevností, ale také svým zajímavým chováním. Navzdory tomu, že se jedná o poměrně nenáročné ryby, vyžadují určitou péči a pozornost ze strany majitelů. Pokud však budou vhodně chovány a pečlivě sledovány, mohou být skvělými společníky pro každého milovníka akvaristika.

Zdroje

Zdroje informací o neonkách jsou různé, ale nejdůležitější jsou určitě akvaristické knihy, časopisy a internetové stránky věnované této problematice. Mezi nejvýznamnější zdroje patří například kniha "Akvarijní ryby – Atlas druhů" od autora Heika Blehera, která obsahuje mnoho zajímavých informací o chovu a péči o neonky. Časopisy zaměřené na akvaristiku jako je Aqua Terra nebo Akvárium vyhledávají čtenáři také pro své praktické návody a tipy na výbavu akvária. Na internetu pak najdeme řadu diskuzních fór či blogů, kde si mohou lidé vyměňovat zkušenosti s chovem neonkách, radit se s problémy při jejich úpravách ve stávajícím prostředí nebo se inspirovat novými nápady na uspořádání akvária.

Publikováno: 23. 08. 2023

Kategorie: příroda

Autor: Michala Hrubínová

Tagy: neonky | druh ryb