Objevte kouzlo přírody v Zoo Hodonín: Oáza divokých zvířat a nezapomenutelných zážitků!

Zoo Hodonín

Zoologické zahrady jsou místem, kde se lidé setkávají s fascinujícím světem zvířat. V České republice patří mezi nejnavštěvovanější zoologické zahrady Zoo Praha a Zoo Plzeň. Méně známou, avšak rozhodně stojící za návštěvu je i Zoo Hodonín. Tato zoologická zahrada poskytuje nejenom možnost vidět různá zvířata, ale také se dozvědět o nich více díky vzdělávacím aktivitám a programům. Přijďte s námi objevit krásy a tajemství světa zvířat v Zoo Hodonín!

Historie Zoo Hodonín

Historie Zoo Hodonín sahá až do roku 1962, kdy byla založena jako malá zoologická expozice. Postupně se však rozrůstala a expozice se stávala bohatší o nové druhy zvířat. V roce 1971 pak byla zoo přestěhována na současné místo, které bylo slavnostně otevřeno v roce 1975. Od té doby prošla mnoha změnami a modernizacemi, aby nabízela návštěvníkům co nejlepší zážitek z pohledu ochrany zvířat i areálů včetně jejich ekonomické prosperity. Mezi nejvýznamnějšími projekty byly výstavba velkolepých pavilonů s exotickými zvířaty jako jsou levharti či tygři a také renovace historických budov, které dnes slouží jako muzeum a prostory pro další akce.

Umístění a rozloha

Zoo Hodonín se nachází ve stejnojmenném městě v Jihomoravském kraji. Rozkládá se na ploše více než 10 hektarů a je domovem více než 170 druhů zvířat. Pro návštěvníky je připraveno celkem 13 expozic s různými živočišnými druhy, jako jsou například opice, medvědi, lvi, sloni nebo krokodýli. Každá expozice je pečlivě navržena tak, aby co nejpřirozeněji napodobovala přirozené prostředí zvířat a umožňovala jedinečný pohled do jejich světa.

Zvířecí sbírka

Zoologická zahrada v Hodoníně je domovem pro mnoho druhů živočichů ze všech koutů světa. Návštěvníci si zde mohou prohlédnout vzácné druhy, jako jsou kočky, jako tygři a levharti, ale také medvědi, gepardi, jeleni a další zajímaví tvorové. Nechybí ani plankton a ryby obývající tropické akvária. Mladší návštěvníci určitě budou nadšeni návštěvou dětského koutu s farmou a jeskyní netopýrů. Celkový dojem navíc umocňují prostorné voliéry se ptáky různých druhů i útulné chovné boxy s koťaty a štěňaty. Zoologická zahrada v Hodoníně je tak skutečnou zvířecí sbírkou, která rozhodně stojí za návštěvu!

Expozice a zařízení

Zoologická zahrada v Hodoníně je nejen místem, kde se můžete setkat s mnoha druhy zvířat, ale také expozicí, která se snaží návštěvníkům přiblížit co nejvíce životní prostředí jednotlivých zvířecích druhů. Kromě standardních pavilonů s exotickými zvířaty tu najdete i speciální zařízení pro plazy a obojživelníky či pavilon se simulací pralesa. Tento způsob prezentace pomáhá návštěvním lépe pochopit, jak tito tvorové žijí a jak se dokážou přizpůsobit svému okolí.

Vzdělávání a osvěta

Vzdělávání a osvěta jsou klíčovými prvky, které hrají důležitou roli v činnosti Zoo Hodonín. Vedle toho, aby návštěvníci mohli pozorovat zvířata, je také důležité informovat je o způsobu života těchto tvorů a o jejich přirozeném prostředí. Pro tyto účely Zoo Hodonín nabízí nejen možnost prozkoumat různé druhy živočichů v rámci expozic, ale také pořádá semináře a přednášky s cílem zvyšovat povědomí o ochraně přírody a podporovat udržitelnost ekosystémů. Tyto aktivity jsou klíčem k tomu, aby se návštěvníci stali vzdělanými ochránci přírody a rozšířili své povědomí o důležitosti zachování biodiverzity na Zemi.

Chov a ochrana ohrožených druhů

Zoo Hodonín je nejen zajímavou atrakcí, ale také má důležitou roli v oblasti chovu a ochrany ohrožených druhů. Díky speciálním programům, které zahrada provádí, se podařilo zachránit mnoho druhů před vyhynutím. Jednou z nejvýznamnějších aktivit je tzv. ex situ chov, což znamená mimo přirozené prostředí. Zoo Hodonín má v současné době ve svém chovu několik druhů ohrožených živočichů, jako jsou například kriticky ohrožené nosorožce dvourohé, gepardi nebo sloni afričtí. Zahrada se tak snaží pomoci předejít hromadnému vymírání těchto druhů a udržet jejich populace na dostatečně vyšší úrovni. Kromě toho zoo Hodonín spolupracuje s řadou mezinárodních organizací na ochraně přirozeného prostředí a poskytuje tak důležité informace o potřebách jednotlivých druhů a způsobech jejich ochrany.

Spolupráce s dalšími zoologickými zahradami

Zoo Hodonín se v současné době aktivně zapojuje do spolupráce s dalšími zoologickými zahradami po celém světě. Tato spolupráce nám umožňuje přinášet do naší zoo nové druhy zvířat a tak rozšiřovat náš chovatelský program. Navíc se díky tomuto propojení můžeme učit od ostatních a zlepšovat naše postupy ve vedení zoologické zahrady. Spolupracujeme také na řešení ochrany ohrožených druhů a jejich obnově v přirozeném prostředí. Naše úsilí směřuje k tomu, aby tito krásní tvorové mohli pokračovat v životě i pro další generace lidí, kteří je budou pozorovat v naší zoo.

Akce a programy pro návštěvníky

Zoo Hodonín nabízí širokou škálu akcí a programů pro návštěvníky všech věkových kategorií. Pro dospělé i děti jsou připraveny průvodcovské prohlídky s odborným výkladem, který zprostředkuje zajímavé informace o zvířatech a jejich životním prostředí. Pro ty nejmenší návštěvníky je určen interaktivní roh, kde si mohou hrát s hračkami a učit se formou her a kvízů. Pro adrenalinové nadšence jsou připraveny speciální programy jako např. noční prohlídka nebo možnost setkat se s vybranými druhy zvířat za úsvitu či soumraku. Kromě toho jsou pravidelně pořádány různé tematické akce jako např. Den zvířat, Den opeřenců nebo Akce pro rodiny s dětmi, kde si návštěvníci mohou aktivně vyzkoušet různé činnosti spojené se životem zvířat. Všechny aktivity jsou řádně koordinovány tak, aby návštěva Zoo Hodonín byla co nejpříjemnější a plná nezapomenutelných zážitků.

Provozní informace

V zoologické zahradě v Hodoníně najdete množství zajímavých informací týkajících se provozu. Pro návštěvníky jsou k dispozici otevírací doby, ceník vstupného, ale také aktuální program akcí a ukázek s zvířaty. Důležitým faktorem je také pravidlo týkající se krmení zvířat, které by měli návštěvníci dodržovat kvůli jejich zdravotnímu stavu. V rámci bezpečnosti jsou ve stanovených místech povinná pravidla chování a pokyny pro připravenost na možné nebezpečné situace. Pokud máte další dotazy ohledně provozních informací, ochotně vám rádi poradíme při vaší návštěvě zoo Hodonín.

Celkově lze říci, že návštěva zoo v Hodoníně je velmi zajímavým zážitkem pro celou rodinu. Kromě možnosti shlédnout pestrou sbírku zvířat a naučit se o nich nové informace zde najdete i různé interaktivní expozice pro děti i dospělé. Také se zde můžete podívat na nádhernou rostlinnou a geologickou expozici nebo si užít posezení v příjemném prostředí areálu. Určitě tedy doporučujeme navštívit tuto zoologickou zahradu a prožít nenapodobitelný den plný zábavy, poznání a relaxace.

Publikováno: 30. 09. 2023

Kategorie: příroda

Autor: Adélina Frolíková

Tagy: zoo hodonín | zoologická zahrada