Polární záře rozzářila Česko!
- Silná sluneční aktivita: Čím silnější je sluneční erupce, tím větší je šance, že se polární záře objeví i v nižších zeměpisných šířkách.
- Jasná noční obloha: Pro pozorování polární záře je nezbytná tmavá obloha bez světelného znečištění.
- Poloha mimo město: Světla z měst a obcí znemožňují pozorování noční oblohy.
- Štěstí: I když jsou splněny všechny výše uvedené podmínky, je potřeba mít i trochu štěstí, abychom pol
Silná sluneční aktivita: Čím silnější je sluneční erupce, tím větší je šance, že se polární záře objeví i v nižších zeměpisných šířkách.
Sluneční erupce, mohutné výbuchy energie na Slunci, jsou fascinujícím fenoménem. Čím je erupce silnější, tím větší je šance, že se polární záře objeví i v nižších zeměpisných šířkách, než je obvyklé. Tyto úchvatné světelné show vznikají, když nabité částice ze Slunce interagují s magnetickým polem Země. Běžně jsou polární záře pozorovatelné v blízkosti severního a jižního pólu, ale při silných erupcích se tento jev může rozšířit i do oblastí s nižší zeměpisnou šířkou.
Jasná noční obloha: Pro pozorování polární záře je nezbytná tmavá obloha bez světelného znečištění.
Pro sledování polární záře je zásadní tmavá obloha bez světelného znečištění. Světla měst, vesnic a další zdroje umělého osvětlení ztěžují až znemožňují pozorování noční oblohy. Čím tmavší obloha, tím lépe jsou viditelné i slabé objekty, jako jsou hvězdy, Mléčná dráha a samozřejmě i polární záře.
Hledejte místa daleko od měst a obcí, ideálně v přírodních rezervacích nebo horských oblastech. Existují mapy světelného znečištění, které vám pomohou najít ty nejvhodnější lokality. Měsíc také hraje roli – čím je Měsíc v menší fázi, tím tmavší je obloha. Pro nejlepší zážitek z pozorování polární záře si vyberte noc s novoluním nebo s Měsícem v první či poslední čtvrti.
Poloha mimo město: Světla z měst a obcí znemožňují pozorování noční oblohy.
Světla měst a obcí, ačkoliv nezbytná pro každodenní život, bohužel představují značnou překážku pro pozorování noční oblohy. Tento jev, známý jako světelné znečištění, znemožňuje jasný pohled na hvězdy, planety a další vesmírné objekty. Rozptýlené světlo z pouličního osvětlení, reklam a budov vytváří nad městy světelný smog, který zastiňuje i ty nejjasnější hvězdy. Pro astronomy, amatérské i profesionální, je proto nezbytné hledat místa co nejdále od civilizace, kde je vliv světelného znečištění minimální. Pouze v těchto odlehlých lokalitách se otevírá nerušený pohled na krásu noční oblohy v celé své kráse.
Štěstí: I když jsou splněny všechny výše uvedené podmínky, je potřeba mít i trochu štěstí, abychom pol
I když jsou splněny všechny výše uvedené podmínky, je potřeba mít i trochu štěstí, abychom polární záři skutečně spatřili. I v ideálních podmínkách se může stát, že se Aurora Borealis neukáže, nebo bude jen slabá a těžko pozorovatelná.
Naštěstí existuje několik faktorů, které nám šanci na spatření polární záře můžou zvýšit. Můžeme sledovat předpovědi sluneční aktivity a geomagnetických bouří, které nám napoví, kdy je pravděpodobnost výskytu polární záře vyšší. Dále je dobré vybrat si místo s co nejmenším světelným znečištěním, ideálně daleko od měst a obcí. A v neposlední řadě je potřeba obrnit se trpělivostí a vytrvalostí. Někdy je potřeba čekat i několik nocí, než se nám naskytne ten nezapomenutelný zážitek z pozorování polární záře.
Publikováno: 14. 06. 2024
Kategorie: příroda