Sysel obecný: Návrat krále polí?

Sysel Obecný

Známý obyvatel luk a pastvin

Sysel obecný, jeden z nejznámějších obyvatel našich luk a pastvin, patří do řádu hlodavců. Tento drobný tvor s hnědou srstí a krátkým ocáskem je aktivní během dne, kdy si hledá potravu. Jeho jídelníček tvoří především semena, trávy a hmyz. Syslové žijí v norách, které si sami vyhrabávají. Tyto nory mohou být až metr hluboké a slouží jim jako úkryt před predátory i jako místo pro zimní spánek. Bohužel, populace sysla obecného v posledních desetiletích klesá. Důvodem je především intenzivní zemědělství, které mu bere přirozené prostředí.

Charakteristický vzhled a chování

Sysel obecný je drobný hlodavec s charakteristickým vzhledem. Dospělý jedinec měří 20 až 25 cm, ocas přidává dalších 5 až 8 cm. Váží 200 až 400 gramů, přičemž na podzim před zimním spánkem dosahuje nejvyšší hmotnosti. Srst má sysel krátkou a řídkou, na hřbetě šedohnědou s drobnými žlutavými skvrnami. Břicho je světlejší, žlutošedé. Ocas je na konci tmavý a huňatý. Typické jsou pro sysla velké černé oči a krátké končetiny s ostrými drápky, které mu usnadňují hrabání.

Vlastnost Sysel obecný Králík divoký
Délka těla (dospělý jedinec) 20-25 cm 35-45 cm
Váha (dospělý jedinec) 200-400 g 1.5-2.5 kg
Délka ocasu 4-8 cm 4-7 cm
Aktivita Denní Převážně soumračná a noční

Co se týče chování, sysel obecný je denní zvíře a žije v koloniích. Je to velmi společenský tvor, který se dorozumívá pískáním a dalšími zvuky. Většinu dne tráví hledáním potravy, kterou tvoří semena, hmyz a občas i vejce ptáků. Je známý svou schopností ukládat si potravu do lícních toreb a přenášet ji do své nory. Syslové jsou také velmi ostražití a při sebemenším náznaku nebezpečí se schovávají do svých nor, které si budují v travnatých oblastech. Zimu přečkávají v zimním spánku, ze kterého se probouzejí na jaře.

Důležitá součást ekosystému

Sysel obecný, malý hlodavec s roztomilým kukučem, není jen obyvatelem polí a luk, ale také důležitou součástí ekosystému. Jeho přítomnost má pozitivní vliv na biodiverzitu a zdraví krajiny. Jako typický býložravec se sysel živí především semeny, plody a zelenými částmi rostlin. Tím reguluje jejich růst a zabraňuje nadměrnému šíření některých druhů. Zároveň se stává potravou pro dravé ptáky a savce, jako jsou poštolky, káňata nebo lišky. Sysel obecný je také známý svými norami, které si hloubí v zemi. Tyto nory slouží jako úkryt nejen pro sysly samotné, ale i pro mnoho dalších živočišných druhů. Využívají je plazi, obojživelníci, hmyz a pavouci. Nory syslů také pomáhají provzdušňovat půdu a zlepšovat její strukturu. Bohužel, populace sysla obecného v posledních desetiletích výrazně klesly. Mezi hlavní příčiny patří intenzivní zemědělství, používání pesticidů a úbytek přirozeného prostředí. Ochrana sysla obecného je proto velmi důležitá. Podporou šetrného hospodaření v krajině, vytvářením biokoridorů a osvětou veřejnosti můžeme přispět k tomu, aby se tento sympatický hlodavec vrátil do naší přírody.

Potrava sysla a jeho predátoři

Sysel obecný, drobný hlodavec obývající naše louky a stepi, je známý svou vybíravostí, co se týče potravy. Jeho jídelníček se skládá převážně z rostlinné stravy. S chutí si pochutnává na nejrůznějších semenech trav a bylin, oblíbenou pochoutkou jsou pro něj i hlízy a kořínky. Nepohrdne ani šťavnatými listy a květy. Zajímavostí je, že sysel obecný si potravu aktivně vyhledává a sbírá do líčních toreb, které mu slouží jako provizorní spíž. Díky této vlastnosti si dokáže nashromáždit zásoby potravy na horší časy.

Život sysla obecného však není jen o hledání potravy. Vždyť i on je součástí potravního řetězce a stává se kořistí pro mnoho predátorů. Mezi jeho největší nepřátele patří draví ptáci, jako jsou káňata, poštolky a luňáci. Svou roli v regulaci populace syslů hrají i šelmy, například lišky, lasice a tchoři. Nebezpečí pro sysly představují i toulavé kočky a psi.

Zimní spánek a rozmnožování

Sysel obecný, tento roztomilý hlodavec s huňatým ocáskem, je známý svým zimním spánkem, který mu umožňuje přečkat kruté zimní měsíce. Na podzim si sysli nashromáždí dostatek tukových zásob a poté se uchýlí do svých nor, kde upadnou do hlubokého spánku. Během hibernace se jim zpomalí metabolismus, sníží se tělesná teplota a zpomalí se dech. Zimní spánek syslů obvykle trvá od října do března, v závislosti na počasí. Probouzejí se, až když teploty stoupnou a na povrchu se objeví první jarní zeleň.

Po probuzení ze zimního spánku začíná pro sysly období rozmnožování. Samci se snaží zaujmout samice a dochází k soubojům o teritorium. Po páření samice rodí v norách 3 až 8 mláďat. Mláďata jsou slepá a holá, ale rychle rostou a sílí díky mateřskému mléku. Asi po měsíci opouštějí noru a začínají si hledat vlastní potravu. Sysli se živí převážně rostlinnou stravou, jako jsou semena, plody, kořínky a listy. Občas si svůj jídelníček zpestří i hmyzem nebo drobnými živočichy.

Sysel obecný, ten malý hlídač polí, s kožíškem zbarveným do zlata slunce a s ocáskem, co se chvěje zvědavostí.

Jaromír Růžička

Ohrožení a ochrana sysla obecného

Sysel obecný, malý hlodavec s krátkým ocasem a žlutohnědou srstí, je v České republice kriticky ohroženým druhem. Jeho populace v posledních desetiletích dramaticky klesly v důsledku ztráty přirozeného prostředí a intenzivního zemědělství. Syslové preferují krátce kosené louky a pastviny, kde si mohou hloubit nory a hledat potravu. Bohužel, moderní zemědělské postupy, jako je scelování pozemků, používání pesticidů a hnojení, jim tato stanoviště berou. Velké plochy monokultur bez dostatku potravy a úkrytů syslům nedávají šanci na přežití. Další hrozbou je i úbytek predátorů, kteří přirozeně regulují populace hlodavců. Kvůli tomu dochází k přemnožení hrabošů, kteří jsou pro sysly potravní konkurencí. Ochrana sysla obecného je proto nezbytná pro zachování biodiverzity naší krajiny. Mezi důležitá opatření patří obnova a údržba vhodných stanovišť, omezení používání chemie v zemědělství a podpora tradičních způsobů hospodaření, jako je pastva ovcí a koz.

Zajímavosti ze života syslů

Sysel obecný, malý hlodavec s roztomilým kukučem, skrývá mnohá překvapení. Věděli jste například, že si sysel staví důmyslné nory s několika patry a komorami? Tyto nory slouží jako úkryt před predátory, místo pro zimní spánek i sklad potravy. A co teprve jejich jídelníček! Sysel obecný si pochutnává na semenech, hlízách, ale nepohrdne ani hmyzem či drobnými obratlovci. Zajímavostí je, že si potravu nosí v lícních torbách, podobně jako křečci. Během léta sysel shromáždí až 1,5 kg zásob, které mu pomohou přežít dlouhý zimní spánek. Ten trvá neuvěřitelných 6 až 7 měsíců! Během této doby se sysel ukládá k zimnímu spánku, jeho tělesná teplota klesá a metabolismus se zpomaluje. Sysel obecný je společenský tvor a žije v koloniích. Komunikuje pomocí pískání a dalších zvuků, kterými varuje ostatní před nebezpečím. Bohužel, populace sysla obecného v posledních desetiletích klesá. Hlavní příčinou je ztráta přirozeného prostředí v důsledku intenzivního zemědělství.

Publikováno: 09. 08. 2024

Kategorie: příroda

Autor: Tereza Hrabáková

Tagy: sysel obecný | druh hlodavce