Tajemství borovice lesní: Proč je královnou české přírody?

Borovice Lesní

Popis a vzhled borovice lesní

Borovice lesní (Pinus sylvestris) je stálezelený jehličnatý strom, který je v Česku původním druhem a patří mezi nejrozšířenější stromy u nás. Dorůstá do výšky 30-40 metrů, ale v příznivých podmínkách může dosáhnout i výšky přes 50 metrů. Má štíhlý, rovný kmen s charakteristickou červenohnědou kůrou, která se ve spodní části odlupuje v šupinách. Koruna je v mládí kuželovitá, později se rozšiřuje a získává nepravidelný tvar. Jehlice borovice lesní jsou modrozelené, tuhé a špičaté, vyrůstají ve svazečcích po dvou a dosahují délky 4-7 cm. Borovice lesní je jednodomá rostlina, to znamená, že na jednom stromě rostou samčí i samičí šištice. Samčí šištice jsou žluté a nacházejí se na konci větví, zatímco samičí šištice jsou menší, červenohnědé a vyrůstají na bočních větvích. Semena borovice lesní jsou drobná, okřídlená a dozrávají v šiškách druhým rokem. Borovice lesní je nenáročná rostlina, která dobře snáší sucho, mráz i znečištěné ovzduší. Roste na různých typech půd, od písčitých až po kamenité. Její dřevo je pevné, odolné a má široké využití ve stavebnictví, nábytkářství a papírenství.

Rozšíření a stanoviště

Borovice lesní (Pinus sylvestris) je v České republice původním druhem a patří mezi naše nejrozšířenější stromy. Vyskytuje se prakticky na celém území, od nížin až po horské oblasti, kde vystupuje až k horní hranici lesa. Roste na velmi rozmanitých stanovištích, od suchých a písčitých půd až po vlhčí a rašelinné lokality. Je to světlomilná dřevina, která preferuje slunná stanoviště a snáší i značné zastínění. Její ekologická amplituda je velmi široká, což znamená, že je schopna se přizpůsobit nejrůznějším podmínkám. Díky své odolnosti vůči suchu, mrazu a imisím je borovice lesní často vysazována i na antropogenně ovlivněných stanovištích, jako jsou výsypky, haldy nebo rekultivované plochy. V lesním hospodářství je borovice lesní důležitou hospodářskou dřevinou, která poskytuje cenné dřevo a další produkty. Její význam však přesahuje rámec lesnictví, neboť plní i řadu mimoprodukčních funkcí. Patří mezi ně například půdoochranná funkce, vodohospodářská funkce, klimatická funkce a rekreační funkce.

Vlastnost Borovice lesní Smrk ztepilý
Jehličnatý/Listnatý Jehličnatý Jehličnatý
Průměrná výška dospělého stromu 25-35 m 40-60 m
Délka života Až 200 let Až 300 let

Význam borovice v přírodě

Borovice lesní (Pinus sylvestris) je v české přírodě nepostradatelným druhem s nesmírným významem pro ekosystém. Jakožto dominantní dřevina borových a smíšených lesů poskytuje útočiště a potravu široké škále živočichů. Ve vysokých korunách borovic hnízdí dravci i zpěvní ptáci, zatímco v jejich kořenovém systému nacházejí úkryt drobní savci a plazi. Spadané jehličí se pomalu rozkládá a vytváří specifické půdní prostředí, které vyhovuje specifickým druhům rostlin a hmyzu. Borovice lesní má také významnou funkci v ochraně půdy. Její kořenový systém zpevňuje svahy a brání erozi, čímž chrání půdu před odnosem. V neposlední řadě je borovice lesní významným producentem kyslíku a zároveň pohlcuje oxid uhličitý z ovzduší, čímž přispívá k regulaci klimatu. Její odolnost vůči suchu a schopnost růst i na chudých půdách z ní činí klíčový druh pro zalesňování a obnovu degradovaných ploch.

Využití dřeva a dalších produktů

Borovice lesní, mohutný strom s načervenalým kmenem a charakteristickými jehlicemi, je v našich končinách hojně rozšířená. Její využití sahá od stavebnictví až po medicínu. Dřevo borovice lesní je pevné, odolné a dobře se opracovává. Díky obsahu smůly je odolné vůči hmyzu a houbám. Využívá se k výrobě nábytku, podlah, oken, dveří a dalších stavebních prvků. V minulosti se z borovicového dřeva stavěly i lodě. Z pryskyřice borovice lesní se získává kalafuna a terpentýn. Kalafuna se používá při výrobě laků, barev a tmelů, terpentýn slouží jako rozpouštědlo barev a laků. Z mladých výhonků a šišek borovice se připravují léčivé čaje a sirupy. Tyto přírodní produkty mají dezinfekční a protizánětlivé účinky, pomáhají při nachlazení a kašli. Borovice lesní je tedy nejen krásným stromem, ale také cennou surovinou s širokým spektrem využití. Její význam pro člověka je nezastupitelný.

Zajímavosti a symbolika borovice

Borovice lesní, latinsky Pinus sylvestris, je pro nás Čechy tak typická, že si bez ní neumíme představit procházku lesem. Věděli jste ale, že tato odolná kráska v sobě skrývá mnohá tajemství? Borovice se dožívá úctyhodného věku, některé exempláře se pyšní i více než 500 lety. Odolává nepříznivým podmínkám, ať už je to mráz, vítr nebo sucho. Možná i proto je symbolem síly, vytrvalosti a dlouhověkosti. V lidovém léčitelství se borovice využívá po staletí. Její silice uvolňují dýchací cesty, pryskyřice má antiseptické účinky a pomáhá hojit rány. I dnes si můžeme dopřát blahodárné účinky borovice v podobě vonných olejů, koupelových solí nebo medu z borovicových výhonků. A co teprve vůně borovicového lesa! Ta v nás evokuje klid, pohodu a spojení s přírodou. Není divu, že se borovice stala inspirací pro umělce, básníky i hudebníky.

Borovice lesní, strom s duší starou jako hory samy, v jehož šumu se ozývá věčnost.

Zdeněk Šimek

Ohrožení a ochrana borovice lesní

Borovice lesní (Pinus sylvestris), majestátní strom s načervenalou kůrou a jehličím ve svazcích po dvou, patří mezi nejrozšířenější jehličnany v České republice. Přesto i tento odolný druh čelí v současnosti řadě hrozeb. Mezi nejvýznamnější patří znečištění ovzduší, zejména emise oxidu siřičitého, které poškozují jehličí a oslabují celkovou vitalitu stromů. Dalším faktorem je kyselý déšť, vznikající reakcí škodlivin v atmosféře s vodou. Kyselý déšť okyseluje půdu, což ztěžuje borovici příjem živin a vody.

Klimatická změna s sebou přináší častější a intenzivnější sucha, která borovici lesní, adaptované na sušší podmínky, i tak zatěžují. Oslabené stromy se pak stávají náchylnější k napadení škůdci, jako je lýkožrout vrcholkový nebo houbovými chorobami, například sypavka borová. Pro ochranu borovice lesní je zásadní snižování emisí a zlepšování kvality ovzduší. Důležitá je také péče o lesní porosty, včetně včasné těžby napadených stromů a podpory přirozené obnovy lesa. Významnou roli hraje i výzkum a šlechtění odolnějších odrůd borovice lesní, které budou lépe snášet měnící se podmínky.

Publikováno: 12. 08. 2024

Kategorie: příroda

Autor: Adélina Frolíková

Tagy: borovice lesní | rostlina