Tajemství špačka obecného: Co skrývá opeřený obyvatel našich zahrad?

Špaček Obecný

Nepřehlédnutelný obyvatel zahrad

Špaček obecný, jeden z nejhojnějších ptáků Česka, je nepřehlédnutelným obyvatelem zahrad a parků. Jeho lesní příbuzný, špaček lesní, je o něco vzácnější, ale i on se občas do zahrad zatoulá. Špačky poznáme podle jejich charakteristického vzhledu a chování. Mají černé peří s kovovým leskem, který se na slunci třpytí zeleně, modře i fialově. Na podzim a v zimě se na jejich peří objevují bílé tečky. Špačci jsou poměrně malí ptáci, dorůstají délky okolo 20 cm. Mají silný, rovný zobák, kterým hledají potravu v zemi. Jsou to všežravci, živí se hmyzem, ovocem, semeny i odpadky. Špačci jsou společenští ptáci, žijí v hejnech, která mohou dosahovat až stovek jedinců. Jsou známí svými synchronizovanými lety, kdy se celé hejno pohybuje jako jeden organismus. Špačci jsou také vynikajícími imitátory, dokáží napodobovat hlasy jiných ptáků i zvuky z okolí. Jejich zpěv je směsicí různých zvuků, od melodických tónů po skřípavé zvuky. Špačci hnízdí v dutinách stromů, ale i v budkách, které jim lidé na zahradách vyvěšují.

Elegantní šat s kovovými odlesky

Špaček obecný, známý také jako Sturnus vulgaris, je pták opředený krásou a elegancí. Jeho peří, zdánlivě obyčejné, se třpytí kovovými odlesky, jež se mění v závislosti na úhlu dopadajícího světla. Tato barevná феерия připomíná roztavený bronz, smaragdově zelenou nebo fialovou, s drobnými bílými tečkami, které zdobí jeho tělo jako třpytivé perly. Tento elegantní šat z něj činí jednoho z nejkrásnějších ptáků naší krajiny.

Na jaře, v období námluv, samečci špačka obecného hrdě vystavují své třpytivé peří, aby zaujali samičky. Pohybují se s ladností a elegancí, která by jim mohla závidět i zkušený tanečník. Jejich zpěv, i když nepatří mezi nejlibozvučnější, je plný energie a života, a je nedílnou součástí jarního koncertu v přírodě.

Špaček obecný, mistr mimik, nám svými písněmi připomíná, že i v obyčejnosti se skrývá pozoruhodná krása.

Anežka Nováková

Šikovný imitátor ptačích hlasů

Špaček obecný je malý až středně velký pták s lesklým černým peřím, které se na slunci třpytí zeleně a fialově. Jeho krátký ocas, špičatá křídla a silný, rovný zobák z něj dělají nezaměnitelného ptáka. Špaček obecný je známý svým pozoruhodným repertoárem hlasů a zvuků. Je to skutečný imitátor, který do svého zpěvu začleňuje nejrůznější zvuky z okolí, včetně volání jiných ptáků, lidské řeči, hluku strojů a dokonce i melodií mobilních telefonů. Jeho zpěv je směsicí melodických frází, hvízdání, cvrlikání a nejrůznějších napodobenin.

Vlastnost Špaček obecný
Velikost 19-22 cm
Rozpětí křídel 37-42 cm
Hmotnost 70-90 g
Potrava Hmyz, ovoce, semena

Tito ptáci jsou velmi společenští a často se shromažďují ve velkých hejnech, která mohou čítat i tisíce jedinců. Tato hejna se pohybují synchronizovaně a vytvářejí na obloze fascinující obrazce. Špaček obecný je rozšířen po celé Evropě, Asii a severní Africe a byl také introdukován do Severní Ameriky, Austrálie a na Nový Zéland. Je to přizpůsobivý pták, který se vyskytuje v různých prostředích, od lesů a luk po městské parky a zahrady.

Hnízdění v dutinách stromů

Špaček obecný, tento známý pták s lesklým černým peřím a krátkým ocasem, patří mezi druhy ptáků, kteří hnízdí v dutinách stromů. Tyto přirozené dutiny, vzniklé trouchnivěním starých stromů, jim poskytují ideální úkryt pro jejich hnízda a mláďata. Špačci si dutiny sami nevytváří, ale obsazují již existující. Často využívají i opuštěné dutiny po datlech, kteří jsou zdatnými tesaři.

V dutině si špačci budují hnízdo z trávy, listí a mechu. Samička snáší 4 až 6 světle modrých vajec. Na vejcích se střídají v sezení oba rodiče a mláďata se líhnou po zhruba dvou týdnech. Mláďata jsou krmena oběma rodiči a hnízdo opouští po třech týdnech. I po vylétnutí z hnízda se mláďata drží rodičů a učí se od nich hledat potravu.

Vzhledem k úbytku starých stromů s dutinami vlivem lidské činnosti jsou špačci nuceni hledat i jiná hnízdiště. Často obsazují budky, které jim lidé umisťují do zahrad a parků.

Potrava: Hmyz a bobule

Špaček obecný je typický všežravec. Živí se jak rostlinnou, tak živočišnou potravou, přičemž složení jeho jídelníčku se liší v závislosti na ročním období a dostupnosti potravy. Na jaře a v létě, kdy hnízdí a vychovává mláďata, tvoří hlavní složku jeho potravy hmyz. Špačci sbírají larvy, brouky, mravence, kobylky a další drobný hmyz na zemi, v trávě a na stromech. Jsou to velmi zdatní lovci a dokáží chytit i hmyz v letu.

Kromě hmyzu se špačci živí i různými plody a bobulemi. Na podzim, kdy dozrávají, se stávají důležitou součástí jejich jídelníčku. Špačci milují třešně, višně, bezinky, hroznové víno a další sladké plody. V zimě, kdy je hmyzu a bobulí nedostatek, se špačci živí semeny, zrním a jinou rostlinnou potravou. Často se shlukují do velkých hejn a hledají potravu na polích, v parcích a zahradách. Špačci jsou známí svou žravostí a dokáží spořádat velké množství potravy.

Špačci a zemědělství

Špaček obecný (Sturnus vulgaris), známý také jako špaček, je pták hojně rozšířený v České republice. Jeho vztah se zemědělstvím je komplikovaný a často vnímán rozporuplně. Na jednu stranu špačci pomáhají zemědělcům hubit hmyz, který může škodit plodinám. Živí se například larvami chroustů, tiplic a dalšími druhy hmyzu, které mohou zemědělcům působit značné škody. Na druhou stranu špačci v početných hejnech mohou působit i značné škody na úrodě ovoce, zejména třešní, višní, hroznů a oliv. Zemědělci proto často hledají způsoby, jak chránit své plodiny před nálety špačků. Mezi ně patří například sítě, plašiče nebo akustické odpuzovače. Je důležité si uvědomit, že špaček obecný je chráněným druhem a jeho hubení je zakázáno.

Ochrana špačka obecného

Špaček obecný (Sturnus vulgaris), tento hojný druh ptáka, čelí v posledních desetiletích úbytku populace. Hlavní příčinou je ztráta přirozeného prostředí, a to jak hnízdních, tak potravních možností. Intenzifikace zemědělství s sebou přináší úbytek luk, pastvin a remízků, kde špačci nacházejí potravu. Dalším faktorem je používání pesticidů v zemědělství, které hubí hmyz, důležitou složku potravy špačků, zejména v období rozmnožování.

Ochrana špačka obecného spočívá v podpoře pestré krajiny s dostatkem zeleně. Významné je zachování starých stromů s dutinami, které špačci využívají k hnízdění. Umělé budky představují vítanou alternativu a jejich vyvěšování může pomoci zvýšit hnízdní možnosti. Důležitá je i osvěta veřejnosti o významu špačků v ekosystému. Špačci jsou významnými konzumenty hmyzu, čímž přispívají k regulaci jeho populací.

Ochrana špačka obecného je důležitá nejen pro zachování tohoto druhu, ale i pro udržení biodiverzity a zdravého životního prostředí.

Publikováno: 22. 07. 2024

Kategorie: příroda

Autor: Adélina Frolíková

Tagy: špaček obecný | druh ptáka