Alokázie: Exotika, která rozzáří váš domov

Alocasia

Alocasia: Tropická kráska

Alocasia, známá také jako sloní ucho, je rostlina pocházející z tropických oblastí Asie. Díky svým velkým, nápadným listům si získala oblibu po celém světě jako pokojová rostlina. Listy alocasie jsou skutečným uměleckým dílem přírody. Jejich tvar se liší podle druhu, ale obvykle jsou srdčité, oválné nebo štítovité. Mohou dorůstat impozantních rozměrů, u některých druhů až jeden metr délky. Povrch listů je hladký a lesklý, s výraznou žilnatinou, která jim dodává na eleganci. Barva listů se pohybuje od sytě zelené přes stříbřitou až po tmavě fialovou, u některých druhů s kontrastními žilkami. Pěstování alocasie není náročné, vyžaduje však dodržování určitých podmínek. Především potřebuje dostatek světla, ale ne přímé slunce, které by mohlo listy spálit. Důležitá je také vysoká vzdušná vlhkost, proto se doporučuje rostlinu pravidelně rosit. Substrát by měl být propustný a bohatý na živiny. Alocasia je poměrně náročná na zálivku, zemina by neměla nikdy zcela vyschnout, ale zároveň nesmí být přemokřená. V období vegetace je vhodné rostlinu přihnojovat tekutým hnojivem pro pokojové rostliny.

Původ a rozšíření

Alokázie, česky také alokázie, je rod rostlin patřící do čeledi áronovité (Araceae). Pochází z tropických oblastí Asie, Oceánie a Jižní Ameriky. V těchto regionech se vyskytuje v deštných pralesích, kde roste jako podrostová rostlina. Alokázie preferuje vlhké a teplé prostředí s dostatkem rozptýleného světla.

Vzhledem k atraktivnímu vzhledu listů se alokázie stala oblíbenou pokojovou rostlinou. Pěstuje se v květináčích a vyžaduje specifické podmínky, aby se jí dařilo. Důležitá je pro ni vysoká vzdušná vlhkost, stálá teplota a propustný substrát. Alokázie je citlivá na přemokření, proto je nutné ji zalévat s mírou.

Stejně jako třeba platan javorolistý, i alokázie se vyskytuje v různých variantách. No a těch druhů a kultivarů je fakt hodně, každý vypadá trochu jinak - některý má větší listy, jiný menší, barvy se taky liší. Když se člověk podívá třeba na Alocasia amazonica, ta má takové ty tmavě zelené listy s bílými žilkami, úplně jinak než platan javorolistý. Pak je tu Alocasia macrorrhizos, ta má zase úplně obří listy, a nesmíme zapomenout na Alocasia zebrina, která má na listech super výraznou kresbu. Mimochodem, platan javorolistý by mezi nimi vypadal docela exoticky, že jo.

Charakteristické listy

Alokázie, které svými mohutnými listy připomínají trochu listonoha, jsou fakt parádní tropický kousek do bytu. Stejně jako listonoh má svoje specifické znaky, i tyhle rostliny mají svoje typické impozantní listy. No a když už mluvíme o listonohu a jeho příbuzných, tak alokázie jsou taky docela zajímavý druh - jejich listy jsou prostě něco! Každý list alokázie je charakteristický svou velikostí, tvarem a kresbou, některé můžou dorůst až metr, což je podobně překvapivé jako když poprvé uvidíte listonoha. Mají různý tvary - od srdíčkových přes oválný až po štítovitý, s hladkými nebo zvlněnými okraji. Na povrchu listů najdete super žilkování, který dělá zajímavý vzory. Barvy? Ty jsou všemožný - od zelený přes stříbrnou, červenou až skoro do černa. Některý druhy se dokonce blýskají jako kov, jiný zas připomínají samet. Není divu, že se z nich staly tak oblíbený pokojovky - prostě dodají každýmu bytu takovej ten exotickej šmrnc.

Srovnání druhů alokázií
Vlastnost Alocasia amazonica 'Polly' Alocasia macrorrhiza
Velikost dospělé rostliny Až 90 cm na výšku Až 5 m na výšku
Tvar listů Šípovité, tmavě zelené s bílými žilkami Srdčité, světle zelené
Náročnost pěstování Středně náročná Nenáročná
Světlo Rozptýlené světlo, snese i polostín Jasné, nepřímé světlo

Pestrost druhů a kultivarů

Alocasia, česky alokázie, si získala srdce milovníků pokojovek pro své okouzlující listy s výraznou žilnatinou. Existuje přes 80 druhů alokázií a nespočet kultivarů, které se liší tvarem, velikostí a barvou listů. Od kompaktních druhů vhodných do menších bytů až po majestátní rostliny s listy přesahujícími metr, alokázie nabízí nepřeberné možnosti pro oživení interiéru. Mezi oblíbené druhy patří Alocasia amazonica 'Polly' s tmavě zelenými listy a kontrastními bílými žilkami, Alocasia zebrina s výraznými pruhovanými stonky připomínajícími zebru, nebo Alocasia macrorrhiza 'Stingray' s listy připomínajícími rejnoka.

Pěstování alokázií není náročné, vyžadují však specifické podmínky. Potřebují dostatek světla, ale ne přímé slunce, a vysokou vzdušnou vlhkost. Pravidelná zálivka a hnojení během vegetačního období jsou nezbytné pro zdravý růst. Alocasie jsou toxické pro domácí mazlíčky, proto je důležité umístit je mimo jejich dosah.

Nároky na pěstování

Alocasie, často přezdívané jako „sloní uši“ díky svým majestátním listům, jsou tropické krásky, které si získávají srdce milovníků pokojovek. Pěstování alokázií není pro úplné začátečníky, ale s trochou péče a znalostí jejich potřeb se z nich můžete těšit dlouhá léta. Alocasie milují světlo, ale pozor na přímé slunce, které by mohlo jejich listy popálit. Ideální je rozptýlené světlo, například blízko okna orientovaného na východ či západ. Co se týče zálivky, platí pravidlo „méně je více“. Alocasie preferují mírně vlhký substrát, ale nesnáší přemokření, které by mohlo vést k hnilobě kořenů. Mezi jednotlivými zálivkami nechte substrát vždy mírně proschnout. Důležitá je také vzdušná vlhkost. Alocasie pocházejí z tropických deštných pralesů, a proto ocení rosení listů, případně umístění na misku s vlhkými kamínky. Během vegetačního období, od jara do podzimu, je vhodné alokázie přihnojovat tekutým hnojivem pro pokojové rostliny. V zimě zálivku omezte a hnojení vynechejte. Alocasie preferují teploty mezi 18-25 °C a nemají rády průvan.

Světlo a teplota

Alocasie, tyhle královny pokojových rostlin, si potrpí na dostatek světla. Ale pozor, přímé slunce jim nesvědčí, mohlo by jim popálit listy. Ideální je pro ně rozptýlené světlo, třeba kousek od okna orientovaného na východ nebo západ. Pokud máte alocasii na parapetu okna směřujícího na jih, je dobré ji trochu zastínit záclonou.

Co se týče teploty, alocasie jsou teplomilné rostliny a nesnáší chlad. V ideálním případě by se teplota v místnosti měla pohybovat mezi 18 a 25 stupni Celsia. V zimě by teplota neměla klesnout pod 15 stupňů. Alocasie nemají rády průvan, proto je neumisťujte do blízkosti dveří nebo oken, která se často otevírají.

Správné světelné a teplotní podmínky jsou pro zdravý růst a krásu alokázií klíčové. Pokud jim dopřejete dostatek rozptýleného světla a příjemné teplo, odmění se vám svými úchvatnými listy a stanou se nepřehlédnutelnou ozdobou vašeho domova.

Zálivka a vlhkost

Alocasie milují vlhkou, ale ne přemokřenou půdu. Před dalším zaléváním nechte vrchní vrstvu zeminy vyschnout. Zkuste do substrátu zapíchnout prst – pokud je suchý do hloubky cca 2-3 cm, je čas na zálivku. Frekvence zalévání se bude lišit v závislosti na ročním období, teplotě a vlhkosti vzduchu. V létě, kdy je tepleji a rostlina aktivně roste, bude vyžadovat zálivku častěji než v zimě, kdy je v vegetačním klidu.

Důležité je nenechat alocasii stát ve vodě, mohlo by dojít k hnilobě kořenů. Po zálivce vždy vylijte přebytečnou vodu z podmisky. Alocasie také ocení zvýšenou vlhkost vzduchu, obzvláště v zimě, kdy je vzduch v bytech suchý kvůli topení. Pravidelně rostlinu roste vodou z rozprašovače, dopřejte jí sprchu vlažnou vodou nebo ji umístěte na misku s vlhkými kamínky. Suchý vzduch může vést k hnědnutí okrajů listů a výskytu škůdců, jako jsou svilušky.

Hnojení a substrát

Alocasie jsou hladové rostliny, které ocení pravidelné hnojení během vegetačního období, od jara do podzimu. Používejte hnojivo pro pokojové rostliny s vysokým obsahem dusíku a draslíku, které podpoří zdravý růst listů. Hnojte každé dva týdny při zalévání, v zimě hnojení omezte nebo úplně vynechejte. Co se týče substrátu, alocasie preferují vzdušný a dobře propustný substrát, který zadržuje vlhkost, ale zároveň zabraňuje přemokření. Ideální je směs rašeliny, perlitu a kůry v poměru 2:1:1. Můžete také přidat trochu vermikompostu pro zlepšení struktury a výživy půdy. Důležité je zajistit rostlině květináč s drenážními otvory, aby mohla přebytečná voda odtékat a kořeny neuhnily. Pravidelně kontrolujte vlhkost substrátu a zalévejte až ve chvíli, kdy je povrch suchý. Pamatujte, že alocasie jsou citlivé na přemokření, proto je lepší zalévat méně a častěji než naopak.

Množení a přesazování

Alocasie, tyhle královny pokojových rostlin, se množí trošku jinak než běžné kytky. Nejjednodušší je oddělit mladé rostlinky, které vyrůstají u báze mateřské rostliny. Stačí je opatrně odříznout ostrým a čistým nožem a zasadit do vlastního květináče s kvalitním substrátem. Důležité je udržovat zeminu vlhkou, ale ne přemokřenou. Alocasie se dají množit i semeny, ale to je běžně náročnější a vyžaduje to více trpělivosti. Semínka se vysévají na povrch substrátu a jen lehce se zatlačí. Klíčení může trvat i několik týdnů.

Přesazování alocasií se doporučuje každé jaro nebo v momentě, kdy kořeny prorůstají odtokovými otvory květináče. Nový květináč by měl být jen o trochu větší než ten původní. Při přesazování je důležité neporušit kořeny. Alocasie mají rády vzdušný a dobře propustný substrát. Ideální je směs pro pokojové rostliny smíchaná s perlitem nebo pískem. Po přesazení dopřejte rostlině dostatek světla, ale ne přímé slunce, a udržujte substrát vlhký.

Alokázie, to je exotika, která do našich domovů přináší kousek deštného pralesa.

Vavřinec Zahradník

Časté choroby a škůdci

Alocasie sice není extra náchylná k chorobám a škůdcům, ale i tak se s nimi občas potýká. Mezi nejčastější choroby patří hniloba kořenů, která je způsobena přelitím. Pokud si všimnete, že listy vaší alokázie žloutnou a opadávají, zkontrolujte kořeny. Pokud jsou hnědé a kašovité, je rostlina pravděpodobně přelitá. V takovém případě je nutné ji přesadit do nového substrátu a omezit zálivku.

Dalším častým problémem jsou svilušky, které se projevují drobnými pavučinkami na listech. Svilušky vysávají z rostliny šťávu, což může vést k deformaci listů a zpomalení růstu. Proti sviluškám lze bojovat pomocí insekticidních přípravků nebo biologickou cestou, například nasazením dravého roztoče.

Alocasie také může napadnout molice, které se projevují jako drobné bílé mušky na spodní straně listů. Molice se živí rostlinnou šťávou a produkují lepkavou medovinu, na které se může usazovat černý povlak. Proti molicím lze bojovat pomocí insekticidních přípravků nebo biologickou cestou, například nasazením parazitických vosiček.

Důležitá je prevence. Pravidelně kontrolujte listy a stonky rostliny, zda se na nich nevyskytují škůdci. Udržujte optimální vlhkost vzduchu a teplotu. Nepřelívejte rostlinu a zajistěte jí dostatek světla.

Toxicita pro domácí mazlíčky

Alocasie, ačkoliv krásné a majestátní, skrývají ve svých listech a stoncích toxické látky, konkrétně šťavelan vápenatý. Pro nás, lidi, nepředstavuje běžný kontakt s rostlinou větší riziko, pokud ovšem nekonzumujeme její části. Pro naše domácí mazlíčky, jako jsou psi a kočky, ale i králíci nebo morčata, je alocasie jedovatá. Požití listů může vyvolat podráždění dutiny ústní a trávicího traktu, slinění, zvracení, průjem, a v horších případech i potíže s dýcháním.

Je proto důležité umístit alocasii mimo dosah vašich zvířecích společníků. Pokud máte podezření, že váš mazlíček ochutnal alocasii, kontaktujte ihned veterináře. Prevence je vždy snazší než léčba, proto dbejte na bezpečnost a chraňte své čtyřnohé přátele před potenciálními hrozbami. Pamatujte, krása rostlin by nikdy neměla být na úkor zdraví vašich miláčků.

Alocasia v interiéru

Alocasie, vznešené krásky s listy připomínajícími sloní uši, se stávají stále oblíbenějšími pokojovými rostlinami. Jejich exotický vzhled vnese do vašeho interiéru nádech tropů a elegance. Péče o ně není složitá, ale vyžaduje pochopení jejich potřeb. Alocasie milují světlo, ale přímé slunce jim škodí. Ideální je stanoviště s rozptýleným světlem, například blízko okna orientovaného na východ či západ. Zálivku volte pravidelnou, ale opatrně. Půda by měla být stále mírně vlhká, ale nikdy ne přemokřená. V zimě zálivku omezte. Alocasie ocení i zvýšenou vlhkost vzduchu, proto je vhodné rosit jejich listy nebo je umístit na misku s vodou a kamínky. Během vegetačního období je vhodné rostliny přihnojovat tekutým hnojivem pro pokojové rostliny. Při správné péči se vám alocasie odmění nejen krásnými listy, ale i bílými květy, které se objevují na jaře. Pamatujte však, že alocasie jsou jedovaté rostliny, proto je udržujte mimo dosah dětí a domácích mazlíčků.

Tipy pro zdravý růst

Alocasie, často nazývané "sloní uši" pro své majestátní listy, jsou tropické krásky, které si získávají srdce milovníků pokojovek. Abyste se z jejich krásy mohli těšit co nejdéle, je potřeba jim dopřát péči, která jim bude vyhovovat. Alocasie milují světlo, ale pozor na přímé slunce, které by mohlo jejich listy popálit. Ideální je rozptýlené světlo, například blízko okna orientovaného na východ či západ. Co se týče zálivky, alocasie mají rády vlhko, ale nesnáší přemokření. Před zalitím vždy zkontrolujte vrchní vrstvu substrátu – pokud je suchá, můžete zalít. V zimě zálivku omezte. Důležitá je i vlhkost vzduchu, kterou můžete zvýšit rosením listů, umístěním květináče na misku s kamínky a vodou nebo pořízením zvlhčovače vzduchu. Alocasie ocení i pravidelné hnojení během vegetačního období, tedy od jara do podzimu. Použijte hnojivo pro pokojové rostliny bohaté na dusík. Nezapomínejte ani na substrát – alocasie preferují vzdušný a dobře propustný substrát s příměsí perlitu či kůry. A pokud vaše alocasie vyroste z květináče, na jaře ji přesaďte do většího. S trochou péče vám tato kráska bude dělat radost po mnoho let.

Publikováno: 08. 09. 2024

Kategorie: příroda