Javor červený - král lesů s ohnivými listy

Javor Červený

Úvod do javoru červeného

Javor červený je jedním z nejkrásnějších stromů, které se vyskytují na území České republiky. Tento strom patří do čeledi javorovitých rostlin a je charakteristický svou typickou korunou tvaru vejce. Javor červený může dosáhnout výšky až 30 metrů a jeho listy mají obvykle pět laloků, které jsou hluboce vroubkované. V létě jsou listy světle zelené barvy, ale na podzim se mění na krásné odstíny žluté, oranžové a červené. Pro svoji krásu jsou javory červené velmi oblíbenými okrasnými stromy v parcích a zahradách. Pokud byste chtěli více poznat o tomto fascinujícím druhu stromu, připravili jsme pro vás zajímavý úvod do javoru červeného.

Popis javoru červeného

Popis javoru červeného:

Javor červený, latinsky Acer rubrum, je listnatý strom, který běžně roste v Severní Americe. Dorůstá výšky až 30 metrů a má širokou korunu s dřevem červené barvy. Listy javoru červeného jsou dlanitě laločnaté a mají typickou tvaru pětilisté hvězdy. Bývají dlouhé od 5 do 10 centimetrů a mají hlavní žilku v barvě purpurové. V zimě se javor červený projevuje charakteristickou červeno-oranžovou barvou svých listů.

Tento strom je oblíbený mezi zahradníky a krajináři díky svému okrasnému vzhledu i tomu, že se snadno pěstuje. Jeho kůra sloužila indiánům k výrobě různých předmětů a zoologové ocení jeho využití jako potravy pro některé druhy hmyzu a ptáků.

Výskyt javoru červeného

Výskyt javoru červeného je rozšířen v celé Evropě, kde roste především v listnatých lesích. Tento strom vyniká svou krásnou červenou barvou listů na podzim, což ho činí velmi oblíbeným zejména mezi milovníky přírody a fotografiemi. V České republice se javor červený vyskytuje především v nižších polohách a méně ve vyšších horách. Jeho dřevo má velký hospodářský význam a je hojně používáno například k výrobě nábytku nebo hudebních nástrojů.

Využití javoru červeného v přírodě

Javor červený, známý také jako javor rubínový, je krásný strom, který přináší mnoho přínosů pro přírodu a lidstvo. Využití tohoto stromu v přírodě je velmi rozmanité.

Javor červený je cenným zdrojem potravy pro mnoho druhů zvířat, zejména pro ptáky a drobné savce. Jeho květy atrahují motýly a včely, které jsou nezbytné pro opylování rostlin. Javor červený také poskytuje stín a úkryt pro řadu druhů živočichů.

Pro člověka má javor červený mnoho užitečných vlastností. Jeho dřevo se používá k výrobě nábytku, podlahových krytin a hudebních nástrojů. Z javorových listů lze získat sladkou šťávu, která se používá ke konzervaci jídla nebo k výrobě javorového sirupu a cukru. Javorové listy také mají léčebné účinky a používají se jako bylinný lék na různé choroby.

Celkově je tedy využití javoru červeného v přírodě velmi rozmanité a důležité jak pro přírodu, tak pro člověka.

Ohrožení javoru červeného

Ohrožení javoru červeného

Javor červený je elegantní strom s krásnými sytě zelenými listy, které se na podzim barví do nádherných oranžovo-červených odstínů. Bohužel se však tento klenutý strom dostává do ohrožení.

Javor červený je napaden hmyzem a chorobami, především škůdcem zvaným lýkožrout smrkový. Tento hmyz poškozuje kůru stromu, což může vést až k jeho úhynu. Další hrozbou pro javor červený jsou změny klimatu a lidská činnost, včetně těžby lesů a znečištění životního prostředí.

Je důležité chránit a zachovat tyto krásné stromy pro budoucí generace. Pouze společnou péčí o přírodu můžeme zajistit jejich přežití.

Závěr - Javor červený je krásný strom s mnoha využitími. Jeho listy nabývají nádherné podzimní barvy a jeho dřevo se používá při výrobě nábytku, hudebních nástrojů a dalších předmětů. Je to nejen dekorativní a užitečný strom, ale také symbol síly, stability a dlouhověkosti.

Publikováno: 18. 04. 2023

Kategorie: příroda

Autor: Dana Kupcová

Tagy: javor červený | strom