Nepříjemní spolubydlící: Kteří brouci nás nejčastěji trápí?

Nejčastější Brouci V Bytě

Štěnice

Štěnice, latinsky Cimex lectularius, jsou malý, bezkřídlý hmyz, který se živí výhradně krví teplokrevných živočichů, především člověka. Dospělé štěnice jsou oválného tvaru, zploštělé a dosahují velikosti 4-5 mm. Mají rezavě hnědou barvu, která se po nasátí krve mění na tmavě červenou. Štěnice se vyskytují po celém světě a nejčastěji se usazují v domácnostech, hotelech a jiných ubytovacích zařízeních. Preferují teplá a tmavá místa, jako jsou matrace, postele, koberce, obrazy a elektrické zásuvky.

Štěnice se množí kladením vajíček, která jsou drobná, bílá a lepkavá. Samička klade denně 1-5 vajíček a za svůj život jich může naklást až 500. Z vajíček se líhnou nymfy, které se podobají dospělým štěnicím, ale jsou menší a světlejší. Nymfy se živí krví a procházejí pěti vývojovými stádii, než se z nich stanou dospělci. Celý vývojový cyklus trvá 4-6 týdnů v závislosti na teplot

Švábi

Švábi, hmyz s dlouhými tykadly a plochým tělem, vzbuzují u mnoha lidí odpor. Přestože jsou často spojováni s nečistotou, jsou fascinujícími tvory s dlouhou historií. Na Zemi se vyskytují již miliony let a vyvinuli si pozoruhodné adaptační mechanismy.

Většina druhů švábů preferuje teplé a vlhké prostředí, a proto se jim daří v lidských obydlích. Jsou to všežravci a živí se nejrůznějšími organickými materiály, včetně zbytků potravin, papíru a textilu.

I když jsou švábi často vnímáni jako škůdci, hrají důležitou roli v ekosystému. Pomáhají rozkládat organickou hmotu a slouží jako potrava pro další živočichy.

Mravenci

Mravenci jsou fascinující stvoření, která žijí v komplexních koloniích s jasnou hierarchií. V čele kolonie stojí královna, jejíž hlavní úlohou je kladení vajíček. Dělnice, bezkřídlé samičky, se starají o chod mraveniště – shánějí potravu, staví a udržují mraveniště a pečují o potomstvo. Samci s křídly se objevují pouze v době páření. Mravenci jsou známí svou silou a pracovitostí. Dokážou unést mnohonásobek své vlastní váhy a jejich spolupráce při stavbě mravenišť a shánění potravy je obdivuhodná. Živí se různorodou stravou, od sladkých šťáv z rostlin až po hmyz a semena. V České republice se vyskytuje přes sto druhů mravenců, od malých mravenců faraonů, kteří se usazují v lidských obydlích, až po velké lesní mravence, kteří budují impozantní mraveniště v lesích.

Rybenky

Rybenky, známé také jako šupinušky, jsou malí, bezkřídlí živočichové, kteří často vyvolávají u lidí smíšené pocity. I když jejich vzhled nemusí být nejvábnější, ve skutečnosti jsou to neškodní tvorové, kteří nám v domácnosti nijak neubližují. Živí se totiž převážně organickými zbytky, jako jsou drobky, vlasy, papír a dokonce i plísně. Jejich přítomnost v domácnosti tak může být spíše známkou vlhkosti než špíny. Rybenky preferují tmavá a vlhká místa, proto je nejčastěji najdeme v koupelnách, kuchyních a sklepích. Pokud se jich chcete zbavit, zaměřte se na snížení vlhkosti v bytě, důkladný úklid a utěsnění všech skulin a trhlin, kterými by se mohly dostat dovnitř.

Mol šatní

Mol šatní (Tineola bisselliella) je malý, nenápadný motýl, jehož larvy představují hrozbu pro naše oblečení a textilie. Dospělí jedinci jsou zbarveni do světle hnědé až zlatavé barvy a měří asi 7-8 mm. Na rozdíl od molů potravinových, kteří preferují tmu, se moli šatní rádi zdržují na světlejších místech.

Samičky molů šatních kladou vajíčka na materiály živočišného původu, jako je vlna, kašmír, hedvábí nebo peří. Z vajíček se líhnou malé, bělavé larvy, které se živí keratinem obsaženým v těchto materiálech. Larvy si budují hedvábné chodbičky a kukly, které zanechávají na oblečení charakteristické dírky a poškození.

Prevence proti molům šatním zahrnuje pravidelné větrání a úklid skříní, praní a čištění oděvů, uchovávání oblečení v uzavřených obalech a používání odpuzovačů molů, jako je levandule, cedrové dřevo nebo naftalín.

Octomilky

Octomilky, drobní červenoocí tvorové, kteří se zdají být posedlí přezrálým ovocem. Možná je znáte jako nezvané hosty ve vaší kuchyni, ale věděli jste, že octomilky hrají klíčovou roli ve vědeckém výzkumu? Tyto mušky, s latinským názvem Drosophila melanogaster, jsou pro vědce doslova požehnáním. Jejich krátký životní cyklus a jednoduchá genetická struktura z nich dělají ideální modelové organismy pro studium genetiky, vývoje a nemocí. Octomilky se tak podílely na významných objevech v oblasti Alzheimerovy choroby, rakoviny a stárnutí. Ačkoliv se může zdát jejich přítomnost v kuchyni otravná, připomeňme si, že octomilky jsou ve skutečnosti malé poklady vědy.

Pískavky

Pískavky jsou malé, ale hlasité hračky, které baví děti i dospělé už po generace. Jejich fungování je založeno na jednoduchém principu: vzduch je vháněn do píšťalky, kde rozechvívá jazýček nebo membránu, čímž vzniká charakteristický pískavý zvuk. Existuje nepřeberné množství tvarů a materiálů, ze kterých se pískavky vyrábějí. Od klasických hliněných píšťalek, které známe z jarmarků, až po moderní plastové verze s mnoha pískacími otvory.

Pískavky se často používají jako hračky pro děti, které si s nimi rozvíjejí své hudební cítění a koordinaci. Kromě zábavy ale pískavky nacházejí uplatnění i v jiných oblastech. Používají se například jako sportovní potřeby, signální zařízení nebo nástroje pro výcvik zvířat.

Ať už se jedná o jednoduchou píšťalku z pouti nebo o sofistikovanější model, jedno je jisté: pískavky si i nadále uchovávají své kouzlo a baví lidi po celém světě.

Kožojed

Kožojed je drobný hmyz, který je známý svou schopností poškozovat různé materiály, jako jsou kožešiny, textilie, koberce a další. Existuje mnoho druhů kožojedů, ale mezi nejznámější patří kožojed obecný (Attagenus pellio) a kožojed skladištní (Trogoderma granarium).

Dospělí kožojedi jsou obvykle tmavě zbarvení a měří jen několik milimetrů. Jejich larvy jsou však ty, které způsobují největší škody. Larvy kožojedů jsou pokryté drobnými chloupky a živí se keratinem, což je bílkovina, která se nachází v živočišných materiálech.

Kromě poškození materiálu mohou kožojedi také vyvolávat alergické reakce u některých lidí. Pokud máte podezření na výskyt kožojedů ve vaší domácnosti, je důležité kontaktovat odborníka na hubení škůdců, který vám pomůže s jejich likvidací.

Publikováno: 15. 06. 2024

Kategorie: příroda

Autor: Tereza Hrabáková

Tagy: nejčastější brouci v bytě | hmyz